• Największy wybór rowerów w Europie

  Porównanie rowerów szosowych Trek

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  4 mar 2024 4 min
  Porównanie rowerów szosowych Trek

  Domane VS Emonda VS Madone

  Nowy post, nowa recenzja roweru! Tym razem wszystko kręci się wokół marki Trek, Twoje będzie nasze polecenie, nasze wideo. Porównujemy dla Ciebie 3 rowery szosowe Trek, modele Domane Madone i Emonda i dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszy!

  Zanim zagłębimy się w szczegóły techniczne, wyjaśnijmy główne cechy i przeznaczenie trzech rowerów, zaczynając od Domane. W tym zorientowanym na wytrzymałość rowerze chodzi przede wszystkim o komfort i przyczepność podczas dłuższych przejażdżek. To bardzo wszechstronny rower, który dzięki szerszym oponom poradzi sobie nawet na lekkich szuter z szerszymi oponami. Z drugiej strony Emonda to lekki rower Trek rowery szosowe. Został zoptymalizowany aerodynamicznie, a poszczególne komponenty zostały dobrane i skoordynowane w taki sposób, aby ogólna waga pozostała minimalna. Dzięki temu jest to idealny rower do wspinaczki. Najszybszy ze wszystkich jest Madone, aerodynamiczna bestia zbudowana z myślą o czystej prędkości na prostych odcinkach.

  1. Geometria.

  Przyjrzyjmy się najpierw ramie i geometrii. Domane ma najbardziej zrelaksowaną geometrię ramy z najdłuższym skokiem i stosunkowo krótkim zasięgiem, więc siedzisz w dość wyprostowanej pozycji. Ma też znacznie większy rozstaw osi, co zapewnia większą stabilność. Z kolei Emonda i Madone nie różnią się od siebie pod względem geometrii, ale siedzi się na nich bardziej sportowo niż na Domane. Poprawia to przekazywanie mocy i aerodynamikę roweru. Krótszy rozstaw osi sprawia, że te dwa rowery są bardziej zwrotne.

  2. Materiał ramy i prześwit opony.

  Jeśli chodzi o materiał, ramy Domane i Emonda są wykonane z aluminium a zarówno seria 500, jak i lżejsza 800 OCLV są dostępne w wersji karbonowej, Madone jest dostępny tylko w wersji Carbon. Komfort i wszechstronność Domane są dodatkowo zwiększone dzięki prześwitowi na oponę o szerokości 38 mm (w wersji karbonowej, 35 mm w wersji aluminiowej), mocowaniom górnej rury i błotnika oraz nowo zoptymalizowanej tylnej iso-speed w modelu karbonowym. Model 3. generacji miał również przedni bieg, ale Trek usunął go, aby zaoszczędzić na wadze.

  Z drugiej strony, Madone i Emonda są nastawione na prędkość i są wyposażone w opony o szerokości 25 mm. opony które mają prześwit 28 mm. Ponieważ Emonda została zaprojektowana z myślą o lekkości, nie ma prędkości ISO, więc tutaj naprawdę poczujesz drogę. Z drugiej strony Madone ma prędkość ISO na tylnym kole. Wszystkie rowery są zoptymalizowane aerodynamicznie na swój sposób, ale Madone przenosi to na wyższy poziom dzięki aerodynamicznej konstrukcji rur Kammtail Virtual Foil, która przecina powietrze jak masło!

  3. Składniki.

  Jeśli chodzi o grupy zmian nie ma o czym wspominać. Wszystkie trzy są podobnie wyposażone, a zestawy grup znajdują się w tym samym przedziale cenowym. Istnieją jednak pewne różnice w konstrukcji sztycekierownica kierownicy oraz w wyborze kół, które wspierają główne przeznaczenie każdego roweru. Poza wersją SLR, Domane jest wyposażony w dość standardowe koła szosowe i typową okrągłą kierownicę, podczas gdy sztyca ma kształt Kammtail Virtual Foil, aby poprawić aerodynamikę. Z drugiej strony Emonda ma rodzaj masztu siodła, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wagę i bardziej płaską, szerszą kierownicę, aby rower był bardziej aerodynamiczny. Koła są również bardziej aerodynamiczne, a głębokość obręczy wynosi około 37 mm. Aby jeszcze bardziej poprawić aerodynamikę, Madone ma koła o głębokości obręczy 51 mm, sztycę Airfoil i najbardziej aerodynamiczną kierownicę.

  4. Nagroda.

  Cena zależy oczywiście od modelu, ale na każdy rower możesz wydać do prawie 15 000 euro. Cena Domane zaczyna się od 949 euro i sięga 14 499 euro. Model karbonowy można dostać od 2 999 euro. Z kolei Emonda kosztuje od 1 949 euro do 13 999 euro, a model karbonowy zaczyna się od 2 999 euro. Wreszcie Madone kosztuje do 14 299 euro.

  Gdy porównamy najtańszy i najdroższy rower każdego modelu pod względem masy całkowitej, Emonda jest bez wątpienia najlżejsza z całej trójki. Madone jest drugi, a Domane trzeci. Madone jest najlżejszy w tańszej kategorii, ale to dlatego, że Madone nie jest dostępny w tańszej wersji aluminiowej.

  5. Który rower szosowy Trek powinien być dla Ciebie?

  Jeśli szukasz wygodnego, wszechstronnego sprzętu, Domane jest najlepszym wyborem. Jeśli szukasz minimalnej wagi i dobrych możliwości wspinaczkowych, Emonda jest prawdopodobnie dla Ciebie. Jeśli chcesz doświadczyć czystej prędkości, Madone ze swoją niezrównaną aerodynamiką jest Twoim nowym rowerem.

  Jednak, jak właśnie widzieliśmy, rowery te mogą być dość drogie, więc zalecamy, abyś odwiedził stronę internetową buycycle-stronę internetową aby znaleźć je po obniżonej cenie. Jeśli nadal potrzebujesz porady lub masz jakieś pytania, zawsze możesz skontaktować się z naszym zespołem w dowolnym momencie. Do tego czasu, jak zawsze, życzymy Ci udanego przeglądania i szczęśliwej jazdy na rowerze!