• Największy wybór rowerów w Europie
  Editorial

  Wszystko o typach rowerów szosowych

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  4 mar 2024 8 min
  Wszystko o typach rowerów szosowych

  Przewodnik po filmach rowerowych buycycle

  Nadszedł najbardziej leniwy tydzień w roku. Właśnie minęły Święta Bożego Narodzenia, ulice są zaśnieżone i puste, nasze brzuchy są pełne po trzech dniach kulinarnej uczty i tylko prawdziwi twardziele mogą teraz jeździć na rowerach. Ale to nie ma znaczenia, ponieważ na czas, kiedy będziemy dochodzić do siebie po minionym roku, przygotowaliśmy dla Was doskonały wybór filmów z udziałem nikogo innego jak: Rower.

  1. Premium rush - szybkie pościgi na fixie.

  Joseph Gordon-Levitt gra Wilee, nowojorskiego kuriera rowerowego, który na swoim rowerze bez hamulców ściga się non-stop przez asfaltowe piekło Manhattanu. Miasto jest dla niego parkiem świateł, autobusów, taksówek i budek z hot-dogami, między którymi z zapierającą dech w piersiach prędkością toruje sobie drogę. Jednak gdy pewnego dnia przyjmuje list kurierski "premium rush", czyli o najwyższym stopniu pilności, nagle staje się ściganym i wpada w sam środek halachy i machinacji skorumpowanych detektywów NYPD. Nawet jeśli fabuła jest nieco uproszczona, ten klasyczny film urzeka porywającymi pościgami, szybkimi cięciami i szybką ścieżką dźwiękową. Gordon-Levitt z prędkością światła na dwóch kółkach nie może zostać pominięty przez fanów rowerów.

  Możesz oglądać Premium Rush na Netflixie lub wypożyczyć go na Amazon, Google Play i tym podobne za 2,99€.


  2. Cloud Rock, Mon Père - W poszukiwaniu Ojca i samego siebie.

  Cloud Rock jest ikoną w wieku 70 lat. Jest hipisem w pierwszym pokoleniu i nigdy nie odwrócił się od tego stylu życia, celebrując wolną miłość i wolne życie, swoje połączenie z wszechświatem, LSD i samym sobą. Marihuana i rower to jego dwie wielkie pasje. Nie był jednak dobrym ojcem; jego syn, Kaleo, reżyser tego filmu, nie widział go od czwartego roku życia. Do czasu, gdy w dniu 34. urodzin otrzymuje paczkę: w środku jest para rękawic kolarskich i list. Ojciec zaprasza go na wycieczkę rowerową. Kaleo zgadza się i wyrusza na poszukiwanie epopei swojego ojca i własnej tożsamości. Jest więc jednocześnie synem, kamerą i widzem, co daje nam intymność nieporównywalną z niczym innym. Mocny, odkrywczy rowerowy film drogi, który szuka odpowiedzi na pytania, dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy i jaka jest w tym odpowiedzialność naszych rodziców.

  Na Vimeo możesz wypożyczyć Cloud Rock, Mon Père za 4,97€.


  3. Butch Cassidy i Sundance Kid - klasyk i ulubieniec fanów.

  Ta westernowa komedia to prawdziwy klasyk i jeden z największych hitów kasowych początku lat 70. Dwaj kumple od napadów na pociągi i banki, Butch Cassidy i Sundance Kid, ścigani przez policję po ostatnim nieudanym napadzie, uciekają aż do Boliwii i oferują nam widzom wszystko, czego moglibyśmy sobie życzyć od sympatycznych bandytów z westernów: wysadzają pociągi, urządzają dzikie strzelaniny w saloonach, skaczą z klifów w parach, a do tego są cholernie uroczy i zabawni. Robert Redford świętował swój ostatni przełom aktorski jako Sundance Kid i dał nam jedną z najbardziej kultowych scen rowerowych w historii kina. "Poznaj przyszłość" - trąbi, zapraszając ukochaną osobę na przejażdżkę rowerową. Aby jej zaimponować, wykonuje różnego rodzaju sztuczki na supernowoczesnym rowerze, czemu towarzyszy muzyka "Raindrops keep fallin' on my head". Kiedy zobaczysz tę scenę, na twojej twarzy pojawi się uśmiech, a cały film jest dokładnie jednym: cholernie zabawny.

  Zachodnią komedię można wypożyczyć za 3,99€ w Disney+, Apple TV lub Amazon.


  4. Molier na rowerze - Tablice i koła, które znaczą świat.

  W filmie " Molier na rowerze " reżyser Philippe le Guay pozwala zderzyć się dwóm starszym panom, którzy nie mogliby być bardziej różni. Obaj są wspaniałymi aktorami, ale podczas gdy kariera Gauthiera jako głównego bohatera udanej opery mydlanej jest pełna blasku i przepychu, Serge przed laty przeszedł na emeryturę i prowadzi życie pustelnika na francuskiej île de Ré. Teraz Serge chce uczcić swój powrót na scenę niczym innym, jak Mizantropem Moliera - i to z Gauthierem u boku. Czasem ponuro i arogancko, czasem gładko manipulując lub pouczając, obaj rywalizują ze sobą podczas prób, aż stopniowo rodzi się między nimi coś na kształt przyjaźni. Jako widzowie możemy spodziewać się wielu Molierów, debat na temat znaczenia aktorstwa i teatru, ale przede wszystkim wielu uśmiechów, kiedy Serge i Gauthier będą przejeżdżać obok wydm, morza i surowego krajobrazu wyspy na swoich starych, rozklekotanych rowerach, czasem spokojnie, czasem kłócąc się. Fabrice Lucchini (Serge) błyszczy, a film pozostawia po sobie tęsknotę i spełnienie - oraz mnóstwo pomysłów na własne wycieczki rowerowe po północnej Francji.

  Możesz wypożyczyć Moliera na rowerze na wszystkich głównych platformach za 3,99€.


  5. Ikar - człowiek, który oszukał Olimpię.

  Bryan Fogler nie wiedział, że Grigorij Rodczenkow, szef Rosyjskiego Laboratorium Antydopingowego, stał na czele rosyjskiego dopingu państwowego, zanim nie przeprowadził z nim pierwszego wywiadu - i tak to, co miało się rozpocząć jako dopingowy autodoświadczenie kolarza amatora i reżysera, staje się dokumentem demaskatorskim o prawdopodobnie największym skandalu dopingowym w historii sportu. Ta nagrodzona Oscarem 2018 za najlepszy film dokumentalny produkcja Netflixa zabiera nas w złowrogą podróż przez nielegalne machinacje świata sportu. Bez poczucia winy i niemal odurzony własnymi słowami Rodczenow opowiada o metodach działania swoich rosyjskich ekspertów, o podmienianych próbkach i tuszowaniu sprawy, o "złych sterydach", przed którymi udało się uchronić sportowców i o interwencji służb specjalnych. Można dyskutować o być może zbyt przyjaznych relacjach między twórcą a obiektem filmowym, zastanawiać się, kto właściwie wyreżyserował ten film, ale Ikar jest bez wątpienia jednym z najbardziej porywających i szokujących dokumentów o dopingu w kolarstwie i sporcie zawodowym.

  Icarus jest na Netflixie.


  6. Mój włoski sekret - Giro przeciwko nazistom.

  Gino Bartali jest znany nam wszystkim jako wczesny bohater kolarstwa: Dwukrotny zwycięzca Giro d'Italia i dwukrotny zwycięzca Tour de France jest powodem do dumy narodowej Włochów. Niewielu wie, a film opowiada o tym w stylowy i bardzo włoski sposób, że wraz z ogromną siecią pomocników uratował setki Żydów przed nazistami. Podczas swoich treningów w Toskanii, Umbrii i Marchii przemycał w ramie roweru dokumenty i listy do włoskiego ruchu oporu, ryzykując przy tym życiem. Mój włoski sekret śledzi losy trzech żydowskich kobiet podczas ich podróży przez Włochy, w trakcie której chcą podziękować tym, którzy pomogli im uciec, a tym samym przetrwać. Ten anegdotyczny film jest starannie zbadany i sprawia wrażenie niemal muzealnego. Jest to jednak książka dająca do myślenia i ukazująca wielkiego Bartaliego z nieznanej dotąd perspektywy.

  Film można wypożyczyć za 3,99€ na Amazon i Apple TV.


  7. Lepiej na świecie niż wcale - na rowerze dookoła świata.

  Dennis Kailling ma 24 lata, kiedy postanawia wyruszyć na poszukiwanie szczęścia. Ma nadzieję znaleźć ją na rowerze, a dokładniej na rowerowej wyprawie dookoła świata, na którą wyrusza bez żadnego doświadczenia i wbrew oczekiwaniom ją kończy. Przez 43 600 kilometrów, w 41 krajach i na 6 kontynentach, goni za przygodą, spotyka inspirujących, szalonych, niebezpiecznych, przyjaznych, ale zawsze ciekawych ludzi, spędza noc w damskiej celi meksykańskiego komisariatu, wpada w kłopoty z marokańskim wojskiem, pytonem i trzęsieniem ziemi. 2 lata później Dennis wraca bez szwanku i szczęśliwy. W Better World Than Never czujesz i odczuwasz razem z nim: Inspirujący i pełen humoru film drogi, który nie skupia się na głównym bohaterze, ale na świecie i tym, co się w nim kryje, i zawsze trafia we właściwą nutę.

  Film Dennis Kailling's Journey jest dostępny na Netflixie, a od 2,99 € można go wypożyczyć na Amazon & Co.


  8. Być Janem Ullrichem - dekonstrukcja legendy kolarstwa.

  25 lat temu Jan Ullrich wygrywa Tour de France, niemal niszczy konkurencję i niespodziewanie staje się światową gwiazdą - już teraz można podejrzewać, że zbliża się katastrofa. Pięcioczęściowy serial dokumentalny ARD próbuje uchwycić pełne wrażeń życie niemieckiej legendy kolarstwa i staje się niemal psychogramem Ullricha. My, widzowie, poznajemy Ullricha od najmłodszych lat, podążamy za nim od kolarskich mieszkań w niemieckich miastach, przez Łuk Triumfalny, aż po rywalizację z Lance'em Armstrongiem, jego alkoholizm i skandal z dopingiem. Różni bohaterowie, byli trenerzy, sponsorzy i przyjaciele przedstawiają w swoich historiach szeroki obraz zawodowego sportowca - ale on sam nie ma nic do powiedzenia. Nawet jeśli seria nie zawsze jest satysfakcjonująca pod względem technicznym i filmowym, to jest umiejętnie zbadana i pozwala na poznanie wzlotu i upadku Jana Ullricha - zwłaszcza tym, którzy niewiele o nim wiedzieli.


  9. Trzy szczyty i pomiędzy nimi - Specjalna przygoda bikepackingowa.

  Wyścig Three-Peaks Bikepacking może być samotny - zawodnicy pokonują 20 000 km z Wiednia do Nicei zupełnie sami, bez nagród pieniężnych i wsparcia po drodze. Ten intymny i bliski dokument śledzi Janę Kesenmeier w jej drodze przez Alpy i Dolomity - kamera jest zawsze przy niej, spokojna i pewna. Film drogi, który zaostrza apetyt na lato, góry i beztroską jazdę na rowerze, inspiruje i motywuje, a przede wszystkim robi wrażenie. Jak to często bywa, okazuje się, że naprawdę wspaniałe chwile nie zdarzają się po przekroczeniu linii mety, ale w drodze do niej.

  Za 5€ możesz obejrzeć Trzy Szczyty i Między nimi na Vimeo.


  10. ograniczeniem jestem tylko ja - w 120 Ironmanach na całym świecie.

  Ostatni film objazdowy, ale tym razem klasyczny. Dennis Kailling raz okrąża kulę ziemską, Jonas Deichmann pokonuje ten sam dystans - ale robi z tego triathlon, pierwszy triathlon dookoła świata. Dokument Markusa Weinberga pokazuje niestrudzonego sportowca ekstremalnego podczas jego spektakularnej misji. Przepływa 460 km, biegnie 5060 i spędza na rowerze niewiarygodne 21 600. Temperatura poniżej zera na Syberii, upał nie do zniesienia w Meksyku, wizy, które nie zostały mu przyznane i zatrucie pokarmowe - wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać Deichmanna, który nigdy nie ma uśmiechu na twarzy, kiedy opowiada ekipie filmowej o swoich wysiłkach w ciągu dnia. Poznajemy bezprecedensowego poszukiwacza przygód o niezwykłej ambicji i niesłabnącej determinacji i pozostajemy pod wrażeniem. Nie tylko ze względu na trudną podróż czy licznych kibiców, którzy dotrzymują towarzystwa i pomagają po drodze człowiekowi, który czasem jest dla nich obcy, a czasem sławny, ale przede wszystkim dlatego, że szczerze współczujemy spełnionemu Deichmannowi, któremu nawet największe komplikacje nie odbierają radości z uprawiania sportu.

  Na stronie dokfest München film jest dostępny za 5€ w strumieniu festiwalowym.

  DOK.fest @home Selection: JONAS DEICHMANN - THE LIMIT IS ONLY ME
  Ekstremalny sportowiec polujący na nowy rekord świata: triathlon raz dookoła świata.

  11. CLOSE - Krucha niewinność młodej przyjaźni.

  Nie jest to propozycja do kina domowego, ale na duży ekran: CLOSE to subtelny, a zarazem przejmujący dramat o przyjaźni, bliskości i wyobcowaniu, który głęboko porusza i wzrusza. Lukas Dhont z czułością i współczuciem portretuje niepewność dorastania i zdobył za swój film Grand Prix Jury w Cannes. Opowiada historię dwóch przyjaciół, Léo i Rémi, którzy przyjaźnią się od zawsze, dzielą się wszystkim, ufają sobie ponad wszystko - do czasu, gdy po długim, dziewiczym lecie rozpoczyna się szkoła. Zinternalizowane wyobrażenia o tym, czym powinna być męskość i męska przyjaźń, potrzeba potwierdzenia siebie i przynależności oraz bezbronność na progu dorosłości, gdy wciąż jest się dzieckiem, powodują, że ich wyjątkowa przyjaźń coraz bardziej się rozpada, aż dzieje się coś nieodwracalnego. Mimo że rower nie jest tutaj głównym bohaterem, rosnąca kruchość relacji między Léo i Rémi jest najsilniej odczuwalna w scenach, w których obaj jeżdżą obok siebie przez belgijską wieś.

  Film Close jest dostępny w kinach od 26.01.23.


  Strona buycycle Drużyna żegna się z telewizorem po tych wszystkich poradach, życzy wam wesołych świąt, szczęśliwego nowego roku i: Happy watching, happy cycling!