• Největší výběr kol v Evropě

  Copenhagenizing: Kodaň a bikesharing

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  Mar 4, 2024 11 min
  Copenhagenizing: Kodaň a bikesharing

  Nejpřívětivější město na světě pro cyklisty

  buycycle WatchBlog: V tomto novém seriálu se každých několik měsíců podíváme na vývoj v cyklistickém průmyslu a cyklistické kultuře: od spinningu po kodaňskou cyklistiku - představíme vám všechny trendy a inovace. Dnes: Město přátelské k cyklistům, které dalo jméno kodaňské cyklistice: Kodaň!

  Od vynálezu automobilu a jeho rozšíření byla města stavěna pro dopravu. To, co tehdy slibovalo neomezenou svobodu, dnes uvízlo v dopravních zácpách, kouří a znečišťuje obyvatele, ostatní účastníky silničního provozu i klima hlukem a znečištěným ovzduším.

  Ale ne na dlouho: žijeme uprostřed renesance jízdních kol a některá velká města ji svou infrastrukturou podporují lépe než jiná. Nejlépe se to daří v Kodani.

  Kodaňané ujedou na kole až 1,5 milionu kilometrů denně, což je více než 50 % všech cest do práce, na univerzitu nebo do školy. A nedělají to proto, že by byli fanatičtí cyklisté a dávali přednost dvoukolovému vozidlu před jinými dopravními prostředky. Dělají to proto, že město dlouhodobě úspěšně naplňuje svůj cíl, aby jízda na kole v Kodani byla snadná, rychlá, bezpečná a nekomplikovaná - pro každého - pro všechny.

  1. Proč je pro Kodaň výhodná cyklistická infrastruktura?

  Především je třeba poznamenat: Jakákoli infrastruktura pro cyklisty stojí peníze. Kodaňský magistrát investuje do cyklistické mobility více než 40 eur na obyvatele ročně. To v součtu činí téměř 300 milionů eur, ale podle výpočtu Nadace Heinricha Bölla tyto investice vytvářejí socioekonomickou přidanou hodnotu téměř 800 milionů eur ročně. Město přátelské k jízdním kolům vždy, jak jsme ukázali v článku BikeCity blogpost viděli. Také proto, že je pro jeho obyvatele mnohem bezpečnější. V dánském hlavním městě se stane pouze jedna vážná nehoda cyklisty na každých 6 milionů kilometrů.

  2. Jak funguje kodaňská cyklistická strategie?

  K tomu, aby bylo město přátelské k cyklistům, jsou zapotřebí tři složky: Politiky, které oceňují udržitelné město vhodné pro život, chytrá a kreativní architektura a nová infrastruktura.

  V Kodani tento recept zdokonalili a tady je návod, jak na to:

  Dopravně zklidněné ulice

  V obytných oblastech a klidnějších čtvrtích se řidiči aut a cyklisté o silnici dělí. Co je na mnoha místech chaotické a nebezpečné, je v Kodani jednoduché a bezpečné. Auta a motorky jsou nejen dopravním značením, ale také architektonickými podmínkami silnice nuceny jet maximálně 20 nebo 30 km/h. Úzké zatáčky, štěrk a dlažební kostky ztěžují cyklistům předjíždění. Těsné zatáčky, úzké silnice, štěrk a dlažební kostky - tak se přirozeně brzdí a cyklisté jsou bezpečnější bezpečnější.

  Široké, bezpečné a propojené cyklostezky

  Na větších a frekventovanějších ulicích byly na asfalt namalovány široké cyklostezky nebo dokonce odděleny od jízdního pruhu pro auta obrubníkem. A nejedná se o cyklostezky, které se pak náhle odkloní, zastaví a vynoří se z ničeho nic o 30 metrů dál, ne, v Kodani vede síť cyklostezek souvisle přes celé město: rovně a přehledně spojuje všechny důležité památky, parky, obytné, nákupní, univerzitní a obchodní čtvrti.

  Všichni účastníci silničního provozu intuitivně vědí, které dopravní plochy jsou pro ně určeny: Na vozovce jsou určeny pro auta, na cyklostezce pro cyklisty a na chodníku pro chodce. Auta často ani nemusí přejíždět přes cyklopruh, aby zaparkovala na silnici pro cyklisty: mezi jízdním pruhem a cyklopruhem jsou k dispozici parkovací místa, která cyklistům poskytují další prostor a větší bezpečnost,

  Kdo nechce jezdit na kole vedle výfukových plynů z dieselových motorů na hlavních silnicích, může se spolehnout na rozsáhlou síť cyklostezek vedoucích přes parky nebo podél mnoha kanálů: Jízda na kole je zde nejen snadná, rychlá a bezpečná - stejně jako ve zbytku města - ale je to také skutečný relax. Zelená, svěží, krásná.

  Bezpečné přechody

  Nikde jinde nehrozí cyklistům tolik nehod jako na křižovatkách: Seznam je dlouhý: mrtvé úhly, slepí odbočující, zmatení chodci... V Kodani jsou křižovatky navrženy tak, aby dávaly přednost slabším účastníkům silničního provozu.

  Cyklistické pruhy pokračují přímo přes křižovatku, takže auta musí při odbočování automaticky zpomalit. Fáze semaforů (ano, v Kodani mají cyklisté téměř na každé křižovatce vlastní semafory) jsou nastaveny tak, že cyklisté mohou vyjet několik sekund před auty, což jim dává náskok a znamená to, že většinou už přejeli křižovatku dříve, než chtěla první auta odbočit, a mohli by se ocitnout v potenciálním mrtvém úhlu. Tam, kde je hustěji, jsou čáry zastavení aut na semaforech často až pět metrů za čarami zastavení jízdních kol: to může jejich bezpečnostní náskok ještě zvýšit.

  Opěrky nohou a přídavné zábradlí

  Mluvíme o semaforech a zastavování: Na kole je to v Kodani nejen bezpečné, ale i pohodlné. Na mnoha velkých křižovatkách jsou vpravo od cyklopruhu zábradlí. Ta nejenže oddělují cyklostezku od chodců, ale také nabízejí cyklistům pohodlnou oporu pro nohy. To znamená, že na červenou nemusíte sesedat z kola jen proto, abyste se vrátili do sedla, jakmile se rozsvítí zelená, ale můžete zůstat na kole uvolněně sedět, a dokonce se po rozsvícení zelené na semaforu odstrčit, abyste se trochu rozjeli.

  Tato zábradlí jsou však nejen praktická a pohodlná, ale také bezpečná. Příjemné čekání snižuje podněty k přecházení na červenou, a tím i k ohrožení.

  Mosty bez aut:

  Kodaň je protkána mnoha kanály a přístavy. To vyžaduje velkorysou výstavbu mostů - jejich strategické umístění může být pro dopravu ve městě rozhodující. Například přes most Bryggebroen neprojede 3 300 jízdních kol, jak se předpokládalo při jeho stavbě, ale každý den přes něj přejede více než 9 000 jízdních kol - třetina z nich jsou bývalí motoristé. Již tak důmyslná síť cyklostezek byla tak šikovně rozšířena o četné mosty (některé z nich jsou dokonce bez aut), že je často rychlejší a jednodušší dostat se ve městě z bodu A do bodu B na kole než autem. A většina těchto mostů je nejen praktická, ale nabízí také nádherné výhledy, které si lze mnohem lépe vychutnat z dvoukoláku. Z mostu Cykelslangen (v překladu: had na kole) uvidíte přístav, z mostu Cirkelbroen se vám naskytne výhled na knihovnu Černý diamant a velkolepou hru světla na její fasádě.

  Cyklistické město se nerozvíjí a nevybuduje samo. Musíte znát trasy, po kterých se jezdí, rozpoznat městské vzorce a investovat do chytré a kreativní architektury. Kodaň tyto úkoly obratně plní, a je tak celosvětovým vzorem. Dánské hlavní město ukazuje, že udržitelná mobilita na dvou kolech je nejen možná, ale i praktická a zlepšuje kvalitu života ve městě.

  Ať už jste v Kodani, Freiburgu, Paříži nebo v jiném městě, které není tak přátelské k cyklistům, využijte tento článek jako podnět k tomu, abyste nasedli na kolo - protože město se stává městem cyklistů teprve tehdy, když jím není cyklistické město pokud se jím stane. Tak nasedněte na kolo, a pokud stále hledáte kolo, které by vám vyhovovalo, podívejte se na stránky buycycle Mezi tisíci kvalitními koly, která zde najdete, se určitě najde i to pro vás. V případě jakýchkoli dotazů se můžete kdykoli obrátit na naše podporu Do té doby vám přejeme: Šťastné prohlížení, šťastnou jízdu na kole!

  Bikesharing | buycycle

  Bikesharing: Pro koho se vyplatí a jak funguje

  Poslední tramvaj už odjela a vám se nechce jít domů hodinu pěšky? Nebo vám za pár minut jede vlak, ale vy nestíháte dojít na nádraží dostatečně rychle? Překonávání dlouhých vzdáleností ve městě pěšky se může rychle stát únavným. Ne každý chce být závislý na veřejné dopravě, aby se dostal z bodu A do bodu B. Městské kolo je samozřejmě praktické, ale ne každý ho má a už vůbec ne vždy s sebou. Mnoho měst již nějakou dobu nabízí řešení v podobě pronájmu e-koloběžky prostřednictvím aplikace. Existují i další možnosti, například sdílení kol. V některých německých městech je možnost zapůjčení kola dokonce již asi 30 let, přesto se půjčování kol stále nedostalo do povědomí většiny lidí. Zde se dozvíte, jak půjčování kol funguje a proč se vyplatí ho využívat.

  Osnova vám pomůže rychle najít správné odpovědi na otevřené otázky. Kliknutím na příslušnou frázi přejdete na příslušnou část textu.

  Jak funguje sdílení kol?

  Bikesharing označuje systém půjčování jízdních kol, který je k dispozici ve stále více městech a někdy také ve venkovských oblastech. Po registraci u příslušného poskytovatele si můžete kolo rychle a snadno vypůjčit prostřednictvím aplikace nebo členské karty. Pokud si chcete kolo pronajmout prostřednictvím aplikace, dostanete pin, kterým můžete pronajaté kolo odemknout. Platíte za to, jak dlouho kolo používáte. Zda se účtuje po minutách, nebo po čase, záleží na poskytovateli služby sdílení kol. Často je první půlhodina zdarma. Na jedné straně existují systémy půjčování kol založené na stanicích, kde místo půjčení a vrácení nemusí být stejné. Důležité je pouze to, aby bylo kolo vráceno do stanice, aby nebyl účtován další čas. Systémy bikesharingu založené na stanicích někdy nabízejí možnost zapůjčení pedelek, tj. elektrokol, nebo nákladních kol. Ve většině případů jsou poplatky o něco dražší než za půjčení běžného kola. Na druhé straně existuje bikesharing, který zřizuje půjčovny kol v rámci flexibilní zóny. V rámci této flexizóny si můžete kolo kdekoli vypůjčit a opět zaparkovat, ale můžete se s ním pohybovat i mimo tuto zónu, pokud jej přivezete zpět do zóny. V systémech bikesharingu, které nejsou založeny na stanicích, jsou kola vybavena elektronickým zámkem. Taková půjčená kola lze obvykle najít a lokalizovat prostřednictvím aplikace příslušného poskytovatele. Mimochodem, uživatelé si obvykle mohou půjčit i několik kol najednou. Existují různí poskytovatelé systémů sdílení kol. Mezi nejznámější poskytovatele sdílení kol patří Call a bike, Deutsche Bahn, Nextbike.de nebo Donkey Republic.

  Co je to stanice pro sdílení?

  Mnoho systémů půjčování kol je založeno na stanicích. Jízdní kola si můžete půjčit ve stanici pro sdílení. Stanice sdílení se obvykle nacházejí v blízkosti zastávek veřejné dopravy v městských oblastech. Ve větších městech jsou stanice sdílení rozmístěny všude. Ve sdílecích stanicích se zatím nepůjčují jen kola, ale lze si tam půjčit i e-koloběžky, elektroskútry nebo elektrokola. Nejbližší stanici pro sdílení najdete prostřednictvím aplikace příslušného poskytovatele. Stanice jsou obvykle označeny značkou a nápisem na zemi. Dokud zapůjčené vozidlo nevrátíte na některé ze stanic sdílení, proces pronájmu pokračuje a vy musíte zaplatit. Existují také systémy půjčování bez stanic, kde můžete zapůjčené kolo nechat kdekoli, pokud se nacházíte ve správné zóně. Tento systém je známý také ze sdílení automobilů v mnoha městech.

  Kolik stojí jízda sdíleným kolem?

  Cena se obvykle vypočítává podle spotřebovaného času. Můžete si účtovat buď po minutách, nebo podle časových balíčků, jako je 60 minut, 90 minut nebo celý den. Platba se provádí přímo prostřednictvím účtu zákazníka. Mnozí poskytovatelé lákají své zákazníky na půlhodinu používání zdarma nebo na bezplatné časové balíčky při registraci. Pro dojíždějící, kteří chtějí překlenout cestu na nádraží pomocí bikesharingu, se vyplatí také různé nabídky předplatného. Také pro turisty nabízí mnoho poskytovatelů vícedenní rezervace, které šetří peníze. Příkladem ceny je půjčovna kol společnosti Münchner Verkehrsgesellschaft (MVG). Za každou minutu zaplatíte osm centů a maximálně 12 eur za den. Za půjčené elektrokolo zaplatíte dvojnásobek. Stadtrad Hamburg si účtuje deset centů za minutu, pokud si neobjednáte speciální tarif. Maximální poplatek za den je 15 eur.

  Jak zaplatím za bikesharing?

  V závislosti na typu registrace se způsob platby zadává v aplikaci nebo v zákaznickém účtu na webových stránkách poskytovatele. Nejběžnějšími způsoby platby jsou PayPal, inkaso s povolením k inkasu nebo kreditní karta. Po dokončení cesty je dlužná částka stržena.

  Co se stane po jízdě?

  Existují různé varianty bikesharingu. Při tzv. volně plovoucím bikesharingu si lze kola pronajmout kdekoli v určité oblasti, tzv. flexzóně, a kdekoli zaparkovat. Kola lze samozřejmě používat i mimo danou oblast, ale je třeba je vrátit. Běžnější je však bikesharing na stanicích, kde jsou pevně daná místa, kde si lze kola půjčit a vrátit. Pronajaté kolo musí být zaparkováno buď ve flexi zóně, nebo ve stanici sdílení, jinak pronájem pokračuje a vy musíte zaplatit.

  Jaké jsou výhody bikesharingu?

  Ne každý vlastní městské kolo. Díky systémům sdílení kol to však nevadí. Ty umožňují půjčovat si kola flexibilně a levně. Nebezpečí odcizení vlastního kola tak odpadá. Každý, kdo žije nebo žil ve městě, ví, jak rychle může dojít ke krádeži a jak nepříjemné to může být. Vaše kolo je navíc chráněno před vandalismem. Poplatky za bikesharing jsou kompenzovány tím, že si nemusíte kupovat vlastní kolo, a ušetříte také na nákladech na údržbu vlastního kola, aby bylo způsobilé k provozu. Stanice pro sdílení jsou navíc ve městech rozumně rozmístěny. Půjčovny kol obvykle najdete v blízkosti železničních stanic nebo na zastávkách místní veřejné dopravy, jako jsou autobusové zastávky, stanice S-Bahn nebo tramvajové zastávky. To je zajímavé zejména pro osoby dojíždějící do zaměstnání, protože se obejdou bez auta, aby se dostali na stanici. Ale i všem ostatním to může příjemným a nekomplikovaným způsobem urychlit cestu domů. Je také příjemné mít možnost prozkoumat cizí města s vypůjčeným kolem a nespoléhat se jen na veřejnou dopravu. Takto si můžete prohlédnout mnohem větší část města, zatímco vám kolem nosu fouká svěží vítr. Využívání bikesharingu vede k rozšiřování sítí půjčoven kol ve venkovštějších oblastech, což je v souladu s podporou ekologicky šetrných forem mobility. Bikesharing totiž snižuje emise znečišťujících látek. Rozšíření cyklistické dopravy přispívá k potřebnému obratu v dopravě. V mnoha městech lze dokázat, že se dokonce více využívají kola sdílená v rámci bikesharingu než kola soukromá. Koneckonců, půjčovny kol jsou ve městě chytře rozmístěny a rychle k dispozici, když je potřebujete. Navíc jsou na rozdíl od veřejné dopravy nezávislá na denní době.