• Największy wybór rowerów w Europie
  Editorial

  Proste odpowietrzanie hamulców Shimano

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  4 mar 2024 6 min
  Proste odpowietrzanie hamulców Shimano

  12-biegowy zespół Di2 firmy Shimano

  Dla wielu osób 12-biegowy Shimano Di2 jest królową grup zmianowych. Ale żebyś miał pewność, że w pełni wykorzystasz jego potencjał, na stronie buycycle podsumowaliśmy wszystkie najważniejsze wskazówki i sztuczki dotyczące elektrycznej zmiany biegów: W filmie Nic na YouTube i w tym wpisie na blogu możesz dowiedzieć się wszystkiego o 12-biegowym Di2, od sprawdzenia stanu baterii, przez różne tryby i dostrojenie przedniej przerzutki, aż po aplikację E-Tube.

  Zacznijmy od przycisku funkcyjnego: jest on alfą i omegą wszelkich regulacji, których możesz dokonać, i w nowszych modelach znajduje się na zewnątrz przerzutki tylnej. Po wewnętrznej stronie znajduje się mała dioda LED, która pokazuje wszystkie informacje potrzebne w kolejnych krokach.

  1. Sprawdzenie baterii.

  Aby sprawdzić stan baterii w swoim Di2, wystarczy kliknąć raz na przycisk funkcyjny. Jeśli dioda świeci się na zielono, oznacza to, że bateria jest naładowana w 100% i 50%; jeśli miga na zielono, oznacza to, że jest naładowana w 50% i 25%. Jeśli dioda świeci na czerwono lub nie świeci, powinieneś sięgnąć po kabel USB i naładować baterię.

  Centralny akumulator systemu Di2 jest zwykle umieszczony w sztycy podsiodłowej, ale możesz po prostu podłączyć kabel, który jest zwykle dostarczany, do kabla ładującego USB i podłączyć go do gniazda ładowania w tylnej przerzutce po lewej stronie, składając na krótko gumowe zabezpieczenie. Uważaj jednak, aby włożyć wtyczkę we właściwy sposób i nie używać siły, aby nie uszkodzić gniazda ładowania.

  Dźwignie zmiany biegów na kierownicy nie są podłączone do centralnej baterii, ale są zasilane przez własne baterie guzikowe. Aby sprawdzić ich stan, naciśnij jednocześnie oba przyciski zmiany biegów na jednej dźwigni i dopóki dioda LED na masce świeci się na zielono, możesz spokojnie jeździć i zmieniać biegi. Jeśli dioda świeci na czerwono, baterie są naładowane w 10% i powinny zostać wymienione w ciągu najbliższego miesiąca.

  2. Tryby przełączania.

  System Shimano Di2 oferuje trzy różne tryby zmiany biegów. W pierwszym trybie zmieniasz biegi ręcznie, tak jak w przypadku mechanicznej grupy zmiany biegów i obsługujesz przednią i tylną przerzutkę niezależnie od siebie.

  Drugi tryb to tryb półsynchroniczny. W tym trybie przerzutka tylna automatycznie przesuwa się w górę lub w dół na odpowiednią zębatkę podczas zmiany biegu na przerzutce przedniej. Ta automatyczna regulacja gwarantuje, że zawsze będziesz miał stałe przełożenie i może być skonfigurowana do zmiany nawet 4 zębatek. Jednak standardowe ustawienie półsynchronicznej regulacji zmiany biegów jest przeznaczone dla 2 zębatek.

  Trzecim i ostatnim trybem jest pełna synchronizacja zmiany biegów. W tym trybie przerzutka przednia automatycznie przesuwa się w górę lub w dół, kiedy przerzutka tylna jest przesuwana na określoną zębatkę. Podobnie przerzutka tylna automatycznie przesuwa się w górę lub w dół, aby skompensować zmianę położenia przerzutki przedniej. Bez względu na to, jak i gdzie dokonasz zmiany biegu w trzecim trybie, zawsze będziesz miał optymalne przełożenie.

  Aby przełączyć się z jednego trybu na drugi, wróć do przycisku funkcyjnego i naciśnij go dwa razy w krótkim odstępie czasu. Jeśli dioda świeci się na niebiesko, to jesteś w trybie ręcznym, jeśli miga dwa razy, to jesteś w trybie półsynchronicznym, a jeśli miga trzy razy, to jesteś w trybie pełnej synchronizacji. Jeśli chcesz na krótko sprawdzić, w jakim trybie aktualnie jesteś, nie zmieniając go, po prostu naciśnij raz przycisk funkcyjny, a po wskaźniku baterii pojawi się niebieska dioda informująca o aktualnym trybie.

  3. Dopracowanie grupy zmianowej.

  W celu dokładniejszej regulacji przekładni, zaczynając od tylnej przerzutki, znajdziesz dwie śruby ograniczające i śrubę napinającą B.

  Pierwszym krokiem jest sprawdzenie śruby B. Służy ona do regulacji odległości pomiędzy rolkami przerzutki a kasetą. W większości przypadków jest ona jednak ustawiona prawidłowo już w fabryce. Aby ją wyregulować, przełącz na małą tarczę z przodu i na największą zębatkę z tyłu (czyli na najlżejszy bieg). Odległość między kółkiem prowadzącym a największą zębatką różni się w zależności od używanej kasety. Zgodnie z instrukcją obsługi Shimano, odległość dla kaset Dura-Ace i Ultegra powinna być następująca:

  • 11-28T - 18mm
  • 11-30T - 14mm
  • 11-32T - 10mm
  • 11-34T - 6mm

  Dla 105 kaset:

  • 11-34 - 10mm
  • 11-36 - 6mm

  Po prawidłowym wyregulowaniu śruby B, następnym krokiem jest dokładne wyregulowanie przekładni. Aby to zrobić, przesuń łańcuch na piątą zębatkę od dołu. Ważne jest, aby łańcuch leżał dokładnie na środkowej zębatce. Następnie przytrzymaj przycisk funkcyjny, aż dioda LED zaświeci się na żółto, potwierdzając, że jesteś w trybie regulacji. Od tego momentu możesz precyzyjnie wyregulować przerzutkę tylną, naciskając przyciski na prawej dźwigni zmiany biegów. Podczas zmiany biegu w górę przerzutka przesuwa się do wewnątrz, a podczas zmiany biegu w dół - na zewnątrz.

  Przesuwaj w górę, aż usłyszysz, że łańcuch ociera się, jakby chciał przejść na następną zębatkę. Teraz przesuń 5 razy w dół lub naciśnij 5 razy odpowiedni przycisk przerzutki tylnej. Kółko w przerzutce powinno teraz znaleźć się w jednej linii z zębatką. Ostatnie sprawdzenie nigdy nie zaszkodzi. Przełącz wszystkie biegi raz, aby sprawdzić, czy wszystko działa płynnie. Jeśli nie, powtórz cały proces, tym razem zmieniając bieg w dół tylko 4 razy zamiast 5.

  Teraz możesz przejść do przerzutki przedniej i wyregulować górną i dolną granicę. Zapobiega to ocieraniu się łańcucha o przerzutkę i sprawia, że nie spada on z tarczy. Aby wyregulować górną granicę, przełącz na największą tarczę i najmniejszą zębatkę. Następnie wróć do trybu regulacji i zacznij dostrajać przedni limit, tym razem używając przycisków na lewej dźwigni zmiany biegów. Celem jest uzyskanie odległości pomiędzy łańcuchem a płytą zewnętrzną na poziomie 1 mm. Następnie ponownie kliknij przycisk funkcyjny, aby wyjść z trybu regulacji.

  Aby ustawić dolną granicę, zmień bieg na mniejszą tarczę i największą tylną zębatkę i powtórz proces. Najpóźniej teraz Twoje biegi powinny działać płynnie.

  4. Aplikacja e-tube.

  Dzięki aplikacji E-Tube od Shimano możesz nie tylko jeszcze dokładniej skonfigurować tryby, ale także wyregulować przyciski, sprawdzić stan baterii i zaktualizować firmware. Wystarczy pobrać aplikację E-Tube Project i połączyć ją z rowerem Di2 przez Bluetooth.

  Aby to zrobić, naciśnij przycisk funkcyjny na tylnej przerzutce, aż zacznie migać na niebiesko, a Twoja grupa zmian jest gotowa do sparowania. Następnie wystarczy wykonać kroki wyświetlane w aplikacji, a gdy tylko rower zostanie połączony, możesz w pełni wykorzystać potencjał Di2.

  To tyle, jeśli chodzi o zmianę biegów Di2: W przypadku pytań dotyczących grup zmian biegów Shimano nasz zespół jest zawsze do Twojej dyspozycji, a jeśli potrzebujesz więcej wskazówek i trików dotyczących swojego roweru, zapoznaj się z naszymi licznymi innymi artykuły na blogu! A jeśli jesteś tak entuzjastycznie nastawiony do Di2, że chcesz od razu na nim jeździć, to z pewnością mamy odpowiedni rower dla Ciebie na buycycle.com. Do tego czasu życzymy Ci: szczęśliwego indeksowania, szczęśliwej jazdy na rowerze!