• Największy wybór rowerów w Europie

  Idealny namiot na przygodę z bikepackingiem

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  4 mar 2024 20 min
  Idealny namiot na przygodę z bikepackingiem

  Nie dla minimalistów, ale zdecydowanie coś dla wielkich odkrywców... Bikepacking! Podróżuj rowerem, gdziekolwiek chcesz, z bagażem bezpiecznie schowanym w kilku torbach rowerowych Dla wielu oznacza to czystą wolność.

  Jednak mimo ducha przygody trzeba odpowiedzieć na kilka pytań logistycznych: Jaki rower jest odpowiedni? Jaki sprzęt trzeba kupić i jak będzie się spędzać noce pod gołym niebem? Jakiego namiotu potrzebujesz? Nie martw się, my na buycycle pomożemy Ci i damy Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby Twoja kolejna wyprawa bikepackingowa zakończyła się pełnym sukcesem!

  1. Czym jest bikepacking?

  Bikepacking to nazwa nadana wyprawom rowerowym, podczas których nie musisz polegać na nikim lub na niczym, jeśli chodzi o własne jedzenie i zapasy. Wszystko, czego potrzebujesz, przewozisz na rowerze, a po spakowaniu możesz tanio i niezależnie przemierzać świat, nie rezygnując z komfortu, prędkości czy zwrotności.

  2. Jaki rower nadaje się do bikepackingu?

  W bikepackingu chodzi o poczucie wolności, a nie o drogi sprzęt czy efektowne gadżety. I właśnie dlatego "idealny" rower na twoją wycieczkę to przede wszystkim twój własny, nawet jeśli z praktycznego punktu widzenia niektóre typy rowerów mają większy sens niż inne: Jeśli chcesz zjechać z asfaltu i utwardzonych dróg, powinieneś zdecydować się na terenowy rower górski. rower górski lub Gravel Bike rower górski.

  Jednak jako nowicjusz w bikepackingu nie potrzebujesz specjalnego roweru, aby wyruszyć na swoją pierwszą przygodę. Wypróbuj mniejszą trasę i zobacz, czy sprawi Ci ona przyjemność. Jeśli gorączka bikepackingu w końcu Cię dopadnie i będziesz pewien, że chcesz spędzać więcej czasu na wycieczkach, to może warto poszukać specjalnego sprzętu...

  https://images.unsplash.com/photo-1582556103222-69d09785392a?crop=entropy&cs=tinysrgb&fit=max&fm=jpg&ixid=MnwxMTc3M3wwfDF8c2VhcmNofDEwfHxiaWtlcGFja2luZ3xlbnwwfHx8fDE2NzM0MzkzMTU&ixlib=rb-4.0.3&q=80&w=2000

  3. Jakiego sprzętu potrzebuję?

  Aby odbyć udaną wycieczkę rowerową, nie musisz obrabiać małego sklepu rowerowego... Ale kilka przedmiotów jest niezbędnych i teraz powiemy ci, co to dokładnie jest.

  Torby

  Najważniejszą rzeczą podczas bikepackingu są torby, w końcu to one decydują o tym, czy rower pozostanie zwrotny i szybki podczas jazdy. Są one mocowane bezpośrednio do ramy ale jeśli są zbyt duże, mogą uszkodzić pedały. pedały Jeśli są zbyt małe, nie wszystko da się schować. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś spakować tylko to, co nie waży zbyt dużo i czego absolutnie potrzebujesz.

  Sprzęt kempingowy

  Sprzęt kempingowy jest absolutnie niezbędny: bez śpiwora, maty do spania i namiotu będzie Ci niewygodnie w nocy, zimno i mokro w nocy, czy to na łonie natury, czy na kempingu.

  Ubrania

  Aby być przygotowanym na każdą pogodę, sprzęt przeciwdeszczowy jest więcej niż tylko przydatny. Dlatego zdecydowanie musisz ją spakować, zestaw ubrań na zmianę tak czy inaczej. Szczególnie ciepła kurtka lub sweter są ważne wieczorami i w nocy, a wielu rowerzystów decyduje się również na wyściełane spodenki rowerowe dla większego komfortu podczas długich przejażdżek. Jednak zawsze nie ma wątpliwości co do noszenia kasku... bezpieczeństwo przede wszystkim.

  Catering

  Batony energetyczne, orzechy i butelka z wodą są niezbędne na każdej wyprawie bikepackingowej. Jeśli jesteś naprawdę głodny i masz trochę więcej miejsca, możesz spakować małą kuchenkę i kilka przyborów kuchennych. W ten sposób możesz nawet przygotować ucztę lub dwie na świeżym powietrzu przy minimalnym nakładzie środków (i tak, dotyczy to także makaronu bez sosu). Naprawdę odważni pakowacze zabierają ze sobą także mały ekspres do kawy, ale w końcu w dziedzinie kulinarnej obowiązuje ta sama zasada: weź to, czego absolutnie potrzebujesz. To, czego dokładnie potrzebujesz, zależy od Ciebie.

  https://images.unsplash.com/photo-1599509221192-5a9f7f37ca2a?crop=entropy&cs=tinysrgb&fit=max&fm=jpg&ixid=MnwxMTc3M3wwfDF8c2VhcmNofDE2fHxiaWtlcGFja2luZ3xlbnwwfHx8fDE2NzM0MzkzMTU&ixlib=rb-4.0.3&q=80&w=2000

  Akcesoria

  Aby ułatwić sobie planowanie trasy i dostęp w sytuacjach awaryjnych, pamiętaj o zabraniu ze sobą smartfona i ładowarki lub powerbanku. Koniecznie zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy: Jedną dla Ciebie i jedną dla Twojego roweru. A narzędzie wielofunkcyjne i części zamienne, takie jak zapasowa dętka, zestaw naprawczy lub pompka rowerowa pomagają w nagłych wypadkach, a ponieważ nigdy nie wiesz, czy możesz zrobić nieoczekiwane postoje, zapięcie rowerowe jest również koniecznością. zapięcie rowerowe to również dobry pomysł.

  Rower

  Najlepszy sprzęt jest bezużyteczny, jeśli Twój rower nie nadaje się do jazdy. Sprawdź więc światła i hamulce. hamulce Przed wyruszeniem w drogę sprawdź światła i hamulce, odblaski i dzwonki, bieżnik i ciśnienie w oponach.

  4. Jaki jest najlepszy sposób ładowania roweru?

  Torby rowerowe są zwykle mocowane do samej ramy, a także do kierownicy i sztycy podsiodłowej. sztyca podsiodłowa. Celem jest utrzymanie roweru i Ciebie tak zwinnych i szybkich, jak to tylko możliwe.

  Aby zapewnić optymalny załadunek, przechowuj ciężki sprzęt jak najniżej i jak najbliżej ramy, najlepiej w torbie na ramę. W torbie pod siodełko zmieścisz bardziej nieporęczny sprzęt, taki jak śpiwór, zapasową odzież lub naboje gazowe do gotowania. Torba na kierownicę pomieści lekkie przedmioty, takie jak przekąski, smartfon lub urządzenie nawigacyjne oraz apteczkę pierwszej pomocy.

  https://images.unsplash.com/flagged/photo-1593329251193-9fa1f953acca?crop=entropy&cs=tinysrgb&fit=max&fm=jpg&ixid=MnwxMTc3M3wwfDF8c2VhcmNofDl8fGJpa2VwYWNraW5nfGVufDB8fHx8MTY3MzQzOTMxNQ&ixlib=rb-4.0.3&q=80&w=2000

  5. Na co zwracasz uwagę, kupując namiot?

  Jeśli chcesz się dobrze wyspać podczas bikepackingu, potrzebujesz namiotu. Ale takiego, który można łatwo schować na rowerze i którego rozstawienie nie jest zbyt skomplikowane. Za chwilę powiemy ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie namiotu, ale najpierw kilka wskazówek:

  Szczególnie małe i lekkie namioty można rozpoznać po oznaczeniu UL (ultra-light). Wodoodporność namiotu można poznać po słupie wody - od 1500 mm jesteś zwykle bezpieczny przed deszczem, ale zwróć też uwagę na szwy i to, jak starannie zostały wykończone. Podkład pod namiot chroni podłogę namiotu przed dziurami i rozdarciami, ale waży też więcej...

  Wszystko zależy więc od Twoich indywidualnych potrzeb - także przy wyborze rozmiaru i typu namiotu!

  Rozmiar namiotu

  Ile miejsca potrzebujesz w swoim namiocie? To, że podróżujesz sam, nie oznacza, że wystarczy ci namiot jednoosobowy. Większość z nich jest tak mała, że nie ma nawet miejsca, by usiąść w pozycji wyprostowanej lub obrócić się bez uderzenia w ścianę namiotu. Nie mówiąc już o przechowywaniu sprzętu, bagażu czy kuchni. Trzeba więc albo zainwestować w mniejszy ciężar, albo w większą przestrzeń.

  Typ namiotu

  namiocie tune lowym przedsionek (małe wybrzuszenie namiotu) znajduje się z przodu, za którym się śpi. Namioty tunelowe mają wąskie boki, dzięki czemu są bardziej odporne na wiatr, można je też rozbijać w deszczu bez ryzyka zamoczenia namiotu wewnętrznego. Samo rozbijanie jest szybkie i nieskomplikowane, ale w przeciwieństwie do namiotu sferycznego, namiot tunelowy nie może stać swobodnie, lecz musi być napięty, dlatego nie nadaje się na każdą powierzchnię.

  Namioty sferyczne oferują znacznie większą powierzchnię, ale mniej miejsca na bagaż, ponieważ przedsionki są mniejsze. Ponadto namioty sferyczne są cięższe niż namioty tunelowe, mają więcej tyczek i nie są łatwe do rozłożenia, zwłaszcza w deszczu, ale przynajmniej wentylacja jest lepsza dzięki bliżej rozmieszczonym otworom wentylacyjnym.

  6. jakie są najlepsze namioty do bikepackingu?

  Szukasz miejsca do spania, które zapewni ci suchość i ochronę podczas wypraw bikepackingowych. To kryterium spełniają wszystkie namioty, które prezentujemy poniżej, ale nie oznacza to, że niektóre modele mają pewne małe, ale piękne zalety...

  Namioty tunelowe

  Jack Wolfskin Gossamer: Klasyk wśród namiotów tunelowych dla jednej osoby. Ma wymiary 44 x 14 cm i waży 1,75 kg, jest solidny, bardzo płaski i wytrzyma każdą pogodę. Za około 100€ namiot oferuje wszystko, czego potrzebujesz, ale nie powinieneś oczekiwać wielkiego komfortu. Przynajmniej namiot wewnętrzny może być używany oddzielnie jako ochrona przed komarami.

  Grand Canyon Richmond 1: Namiot 1-osobowy ma wymiary 38 × 12 cm i waży 1,52 kg. Model o podwójnych ścianach ma słup wody 2000 mm i nie jest znany z przestronnego wejścia, ale można go kupić za mniej niż 100 euro.

  Namioty sferyczne dla jednej osoby

  Ferrino NEMESI 1 Pro: Łatwy do rozbicia i wyjątkowo wodoodporny, jest to doskonały namiot na 3 sezony. Namiot ma wymiary 15 x 35 cm, dzięki czemu można go spakować do niewielkiego plecaka, a mimo to posiada przestronny przedsionek. Już za 200 euro ten ważący 1,5 kg namiot kopułowy jest gotowy, by wyruszyć na kolejną wyprawę.

  Naturehike VIK1: Namiot jednościenny można szybko rozłożyć nawet w deszczu, ale dzięki długości wewnętrznej 2 m jest wygodniejszy dla mniejszych rowerzystów. Rozmiar opakowania to 46 x 16 cm, waży 1,25 kg, a jego słup wody wynosi 2000 mm. Cena 150 euro sprawia, że jest to namiot z solidnej półki.

  Namioty sferyczne dla 2 osób

  MSR Carbon Reflex 2: Dzięki słupkom z włókna węglowego i wejściu bez zamka błyskawicznego ten namiot trekkingowy waży zaledwie 0,84 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów opakowania 43 x 13 cm, wewnątrz namiotu jest miejsce na dwie maty do spania i zapewnia on bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Jaki jest haczyk pomimo prostej konfiguracji? Wysoka cena 600 euro, która nie obejmuje niezbędnych linek i haków, oraz słup wody wynoszący zaledwie 1000 mm.

  MSR Elixir 2: Ten namiot jest wolnostojący, waży 2,77 kg i ma wymiary 51 x 17 cm. Dwa wejścia z dużymi przedsionkami zapewniają dużo miejsca, a namiot wewnętrzny może być używany oddzielnie (ale bez korzyści wynikających z 1500 mm słupa wody w namiocie zewnętrznym). Cena Elixir 2 wynosi około 300 euro.

  MSR Hubba Hubba NX 2: Jeden z najpopularniejszych modeli wśród bikepackerów, ponieważ ma dwa wejścia, namiot wewnętrzny i zewnętrzny mogą być używane oddzielnie, a klapy wentylacyjne na głowach i nogach są sprytnie umieszczone. Namiot zewnętrzny ma słup wody 1200 mm, wymiary opakowania 46 x 15 cm, a jego cena wynosi 400 euro. Można go rozstawić w kilka minut, nawet przez niedoświadczonych obozowiczów.

  Naturehike Cloud up 2 Upgrade: Ten model jest najbardziej odporny na warunki atmosferyczne ze wszystkich, posiada słup wody o wysokości 4000 mm i pozostaje stosunkowo lekki - 1,8 kg. Rozmiar plecaka to 40 × 13 cm. Waży 1,8 kg. Można go szybko i łatwo rozstawić, ale nie ma on właściwości izolacyjnych i dlatego nie jest ciepły.

  Po tym maratonie faktów i wskazówek nic nie powinno stanąć na przeszkodzie Twojej kolejnej przygodzie z bikepackingiem! Jeśli nadal brakuje Ci idealnego roweru, w buycyle z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie na naszej stronie internetowej - ponieważ wśród 10 000 rowerów szutrowych, szosowych i górskich z pewnością znajdziesz taki, który Ci odpowiada. Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz skontaktować się z naszym zespołem w dowolnym momencie. Do tego czasu życzymy Ci: Szczęśliwego przeglądania, szczęśliwego bikepackingu!

  Idealny namiot na przygodę z bikepackingiem | buycycle

  Co to jest Bikepacking?

  Jak sama nazwa wskazuje, bikepacking to wycieczka rowerowa, podczas której dwukołowiec jest zapakowany w najważniejszy sprzęt. Dzięki temu będziesz mógł być całkowicie samowystarczalny na trasie. Dzięki bikepackingowi nie musisz polegać na restauracjach, ani na noclegach. Jednorazowa inwestycja w sprzęt pozwala w dłuższej perspektywie niedrogo podróżować po świecie. Z pomocą odpowiednich sakw możesz schować swój własny sprzęt w taki sposób, żeby nie stracić komfortu jazdy. Najlepiej, gdy nie traci się ani prędkości, ani zwrotności. Nie ma więc bocznych kieszeni i zazwyczaj nie ma plecaków. Zamiast tego miejsca do przechowywania są ściśle dopasowane do ramy roweru. Pomaga w tym wiele małych toreb o niewielkiej wadze. Sam rowerzysta ma pełną swobodę ruchu, ponieważ żaden bagaż nie ogranicza go na plecach. Bikepacking nie jest więc wycieczką rowerową w klasycznym rozumieniu. Klasyczna wycieczka rowerowa to przede wszystkim samodzielne dotarcie z punktu A do punktu B. Samowystarczalność nie jest głównym celem. Sposób pakowania roweru jest również inny. Potrzebne są duże torby, aby przewieźć jak najwięcej bagażu. To, czy ten bagaż ma działanie spowalniające, jest drugorzędne. Bikepacking należy również odróżnić od wycieczek rowerowych i pieszych. Wycieczki rowerowe i piesze to jednodniowe wycieczki, podczas których chcesz zdobyć szczyt górski na rowerze. Gdy ścieżka nie pozwala już na jazdę rowerem, rower jest przenoszony lub parkowany, aby dotrzeć do celu pieszo.

  Jaki rower jest odpowiedni do bikepackingu?

  W bikepackingu chodzi przede wszystkim o aspekt wolności. Konieczność zakupu drogiego sprzętu przed wyruszeniem w drogę mija się z celem. To samo dotyczy idealnego roweru na wyprawę bikepackingową. Teoretycznie najlepszym rowerem jest ten, który już masz przed wyruszeniem w drogę. W praktyce niektóre typy rowerów mają więcej sensu niż inne. Niestety, to samo dotyczy sprzętu. Dzięki wysokiej jakości, lekkim produktom, przygoda z bikepackingiem często może być łatwiejsza. Szczególnie odpowiednie są rowery szutrowe lub rowery górskieponieważ przyrodę najlepiej odkrywać z dala od asfaltu. W pełni nadaje się do użytku w terenie. Patyki i kamienie można łatwo przewrócić. Podróżowanie po nieutwardzonych ścieżkach nie stanowi problemu dzięki dwóm wbudowanym elementom zawieszenia. elementy zawieszeniawidelca amortyzowanego i amortyzatora, pomimo przewożonego sprzętu. Sprzęt może również stanowić problem w przypadku modelu Fully. Przymocowanie toreb do ramy roweru może sprawić, że przestanie się ona w pełni kompresować. Ponadto, Fully może skusić Cię do wybrania szlaków, na które jesteś za szeroki ze względu na swój sprzęt. Podczas bikepackingu chcesz również pokonać kilka kilometrów. Fully są często bardzo ciężkie, a przez to uciążliwe podczas długich wycieczek. Elementy zawieszenia pochłaniają również dużo mocy, która powinna być przekształcona w napęd. Dlatego też hardtail lepiej nadaje się do bikepackingu. Zwykle łatwiej jest tu przymocować sakwy. Hardtail jest również wygodniejszy ze względu na niższą wagę. Rowery gravelowe są równie odpowiednie. W ostatnich latach stały się one coraz bardziej popularne w rowerowym kosmosie. Rowery szutrowe łączą w sobie zalety rowerów szosowych i górskich. Są lekkie i wąskie, ale mają opony z bieżnikiem. Oznacza to, że możesz jechać szybko na Gravel Bike bez konieczności polegania na asfalcie. Masz również przyczepność na szutrowych ścieżkach lub w lesie. Rowery gravelowe nadają się szczególnie do mocowania sakw na ramie. Są one przeznaczone do podróżowania rowerem. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bikepackingiem, nie potrzebujesz specjalnego roweru, aby wypróbować ten trend. W końcu nie każdy lubi samodzielnie się zaopatrywać i odkrywać wspaniałe tereny. Jeśli jesteś pewien, że chcesz spędzać dużo czasu na rowerze podczas wycieczek bikepackingowych, Gravel Bike lub hardtail to właściwy wybór.

  Jakiego sprzętu potrzebuję?

  Torby

  Najważniejszą rzeczą podczas bikepackingu są torby, w których można schować wszystkie inne przedmioty. To one decydują o tym, czy rower będzie zwrotny i szybki podczas jazdy. Nieodpowiednie torby mogą przeszkadzać w pedałowaniu lub utrudniać działanie roweru. Jeśli są zbyt małe, nie można w nich schować wszystkiego, co ważne. Jeśli są zbyt duże, szybko stają się przeszkodą. Torby nie powinny być zbyt ciężkie i powinny dać się mocno przytwierdzić do ramy roweru. Na rynku jest wiele toreb rowerowych różnych producentów. Szczególnie popularne są marki Vaude i Ortlieb. Evoc produkuje nie tylko praktyczne plecaki rowerowe, ale także idealne torby do bikepackingu. W tych torbach można zmieścić wszystko, co jest potrzebne na wielodniową wycieczkę. Warto przypisać poszczególnym torbom określone funkcje, na przykład oddzielnie przechowywać jedzenie, odzież i sprzęt biwakowy. W ten sposób możesz w kilku krokach dotrzeć do potrzebnego przedmiotu. Jeśli chodzi o same przedmioty, ważne są ich waga, wielkość opakowania i funkcjonalność. Ogólnie rzecz biorąc, w torbach powinny znaleźć się tylko te rzeczy, które są naprawdę niezbędne. Podobnie jak w przypadku plecaków, chcesz uniknąć każdego zbędnego grama.

  Sprzęt kempingowy

  Aby móc spędzić noc na wyprawie bikepackingowej, czy to na kempingu, czy w górach, trzeba mieć kilka rzeczy. Są to śpiwór i mata do spania, namiot lub tarp. Namioty chronią Cię przed wiatrem, owadami i deszczem. Jeśli są ocieplane, zapewniają ochronę przed spadkiem temperatury. Tarp to rodzaj plandeki, której używa się w podobny sposób jak namiotu. Plandeki nie są całkowicie zamknięte jak namiot i dlatego nie zapewniają takiej samej ochrony. Z drugiej strony, zazwyczaj ważą mniej. W zależności od obszaru użytkowania bardziej sensowny może być namiot lub plandeka. Jeżeli chcesz, możesz zabrać ze sobą worek biwakowy na wypadek złej pogody. W Niemczech biwakowanie na dziko jest generalnie zabronione. Powodem tego jest przede wszystkim ochrona świata zwierząt i roślin. W najgorszym wypadku możesz zostać zgłoszony na policję za dzikie biwakowanie.

  Ubrania

  Pogoda może być nieprzewidywalna, szczególnie w górach. Dlatego kurtka przeciwdeszczowa jest koniecznością, a spodnie przeciwdeszczowe są również dobrym pomysłem. A zestaw ubrań na zmianę pozwoli Ci przebrać się z przepoconej, mokrej odzieży. Szczególnie ciepła kurtka lub sweter są szczególnie ważne na wieczór. Wielu rowerzystów wybiera wyściełane spodenki rowerowe, ale nie jest to absolutnie konieczne. Dzięki dostosowanemu siodełku możesz jeździć na rowerze przez kilka godzin bez bólu. Z drugiej strony, kaski rowerowe, rękawiczki, funkcjonalna odzież i buty rowerowe są niezbędne podczas jazdy na rowerze.

  Catering

  Aby zapewnić sobie wyżywienie, wielu rowerzystów korzysta z małej kuchenki zewnętrznej. Wystarczy mały garnek i sztućce, a wiele smacznych potraw można wyczarować na łonie natury. Na przykład makaron można przygotować we wrzącej wodzie. To, co w domu jest szybko odrzucane jako nudne danie, w plenerze jest prawdziwym przysmakiem. Równie ważna jest odpowiednia ilość jedzenia. Szczególnie przydatne są na przykład orzechy lub batony proteinowe, które dostarczają dużo energii i zajmują niewiele miejsca. Niezbędne jest też naczynie do picia. Nie na każdej trasie będzie wystarczająco dużo miejsc, żeby napełnić się wodą pitną. Trzeba być na to przygotowanym. W razie potrzeby można zabrać inne przybory, takie jak deska do krojenia czy ekspres do kawy.

  Akcesoria

  Do sprawdzania pogody i planowania tras ważny jest smartfon z ładowarką lub urządzenie nawigacyjne. Dodatkowo powerbank może zastąpić brakujące źródło energii do ładowania. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, zabierz ze sobą mapę dla orientacji. W razie upadku ważne jest, abyś potrafił najpierw zadbać o siebie. Apteczka pierwszej pomocy jest niezbędna. Powinieneś także umieć samodzielnie utrzymać swój rower w dobrym stanie. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego i części zamiennych. Zapasowa dętka, zestaw naprawczy i pompka rowerowa pomogą szybko przywrócić rower na drogę w przypadku przebicia opony. Przed wyruszeniem w drogę warto przynajmniej obejrzeć w internecie film wyjaśniający, co robić w przypadku przebicia opony. Podczas wycieczki bikepackingowej zawsze może się zdarzyć, że po drodze będzie supermarket lub inny przystanek. W zestawie powinna znaleźć się także blokada rowerowa, która ochroni Twój rower przed kradzieżą.

  Rower

  Zdatny do jazdy rower spełnia wymogi przepisów, jeśli jest do niego przymocowane odpowiednie wyposażenie. Oznacza to między innymi światła, odblaski, odblaski lub dzwonki. Podczas wycieczki rowerowej może się zdarzyć, że pogoda się zmieni i późnym wieczorem schronisz się w pobliskim schronisku. Szczególnie o tej porze dnia i przy złej pogodzie ważne jest, abyś mógł widzieć trasę i być zauważonym przez innych użytkowników drogi. Warto także przeprowadzić ogólną kontrolę roweru, zwłaszcza podczas długich wycieczek rowerowych. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić klocki hamulcowe, bieżnik opon, ciśnienie w oponach i sprawne światło.

  Jaki jest najlepszy sposób ładowania roweru?

  Torby do plecaków rowerowych są zwykle mocowane do ramy, kierownicy i siodełka. Celem jest zachowanie jak największej zwrotności i szybkości roweru. Ponadto nie należy ograniczać swobody ruchu rowerzysty ani funkcjonalności roweru. Aby rower był zwrotny, równie ważne jest rozsądne załadowanie różnych toreb. Oznacza to, że ciężki sprzęt powinien być schowany jak najniżej i bardzo blisko ramy. Torba na ramę jest do tego szczególnie odpowiednia. Środek ciężkości musi być jak najniżej, w przeciwnym razie podczas jazdy szybko dojdzie do zaburzenia równowagi. Najcięższy sprzęt to zazwyczaj kuchenka biwakowa, namiot, woda, jedzenie lub narzędzie wielofunkcyjne i części zamienne. Sprzęt, który zajmuje dużo miejsca, czyli ma dużą objętość, mieści się w torbie pod siodłem. Można tu schować śpiwór, tarp, zapasowe ubrania lub kartusze z gazem do gotowania. Lekkie przedmioty zmieszczą się w torbie na kierownicę. Idealnie nadają się tu przekąski na drogę, smartfon lub urządzenie nawigacyjne, a także apteczka.

  Na co zwracasz uwagę, kupując namiot?

  Namiot umożliwia rozbicie namiotu w dowolnym miejscu podczas bikepackingu. Ponadto zapewnia ochronę przed wszelkiego rodzaju czynnikami, które uniemożliwiają spokojny sen. Na przykład do środka namiotu nie dostaną się komary ani mrówki. A wiatr nie gwiżdże tak bardzo wokół Twoich uszu. Na początku możesz pomyśleć, że namioty są zbyt duże, aby zabrać je na wycieczkę bikepackingową. W końcu tyczki, szpilki, namiot wewnętrzny i namiot zewnętrzny to niekoniecznie poręczny bagaż. Na rynku jest dostępny odpowiedni jedno- lub dwuosobowy namiot dla każdego, o niewielkich rozmiarach i wadze. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na różne kwestie. Istnieją szczególnie małe namioty, które prawie nic nie ważą. Producenci oznaczają ultralekkie namioty symbolem UL (ultralight). Lekki namiot powinien być jednak wodoodporny. Powie Ci to spojrzenie na słup wody. Słup wody o wysokości 1500 mm lub więcej jest uważany za namiot wodoodporny. Jednak to, czy namiot rzeczywiście wytrzyma deszcz, zależy także od jakości wykonania szwów. Z drugiej strony, namioty o niższym słupie wody, które są produkowane w szczególnie wysokim standardzie, również mogą wytrzymać deszcz. Przed zakupem warto sprawdzić doświadczenia innych bikepackerów, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Namioty powinny być także wytrzymałe. Aby zmniejszyć wagę, wiele namiotów jest sprzedawanych bez płachty. Jednak goła podłoga namiotu szybko ulega przebiciu przez kamienie lub podobne przedmioty. Dlatego przed pierwszą wyprawą warto sprawdzić, jak się sprawuje twój własny namiot. Nie ma czegoś takiego jak idealny namiot. Zawsze będziesz musiał iść na kompromis. Aby kupić najlepszy dla siebie namiot trekkingowy, należy przeprowadzić dalsze wstępne rozważania. Powinieneś ocenić, w jakim obszarze będzie on realnie używany. Na przykład ma znaczenie, czy namiot będzie używany tylko latem, czy także w chłodniejszych porach roku. Namiot, który nadaje się do wszystkich celów, nie sprawi, że będziesz zadowolony. Należy go raczej wyposażyć w taki sposób, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

  Rozmiar namiotu

  Aby znaleźć namiot dostosowany do swoich potrzeb, przed zakupem należy zadać sobie kilka pytań. Na przykład, ile miejsca potrzebujesz. Jeśli podróżujesz sam, szybko skłaniasz się ku namiotowi jednoosobowemu. Namioty te są tak małe, że zazwyczaj nie można w nich usiąść w pozycji pionowej lub obrócić się bez uderzenia w ścianę namiotu. Nie ma też zbyt wiele miejsca na przechowywanie sprzętu. Dlatego przed zakupem takiego namiotu zwróć uwagę na wymiary lub zaryzykuj inwestycję w nieco cięższy namiot o większym rozmiarze, ale z większą ilością miejsca. Szczególnie podczas kilkudniowych wycieczek chcesz gotować w namiocie. W tym celu namiot bikepackingowy musi mieć przedsionek. Jest to wnęka, w której można przechowywać np. bagaż w suchym miejscu. Ponieważ warto mieć przy sobie namiot dwuosobowy, nawet dla osób podróżujących samotnie, w następnej części przedstawiono namioty jedno- i dwuosobowe.

  Typ namiotu

  W namiocie tunelowym przedsionek jest z przodu, a miejsce do spania znajduje się za nim. Namioty tunelowe mają wąskie boki i dlatego są bardziej odporne na wiatr. Maszty namiotu znajdują się na zewnątrz. Oznacza to, że namiot wewnętrzny i namiot zewnętrzny są zawsze połączone. W razie deszczu można więc rozłożyć namiot bez ryzyka zamoczenia namiotu wewnętrznego. Ponadto zwykle szybciej się go rozkłada niż namiot kopułowy. Wadą namiotów tunelowych jest to, że nie są one wolnostojące. Trzeba je usztywnić. Nie jest to możliwe na wszystkich rodzajach podłoża. Zarówno zbyt twarde, jak i zbyt miękkie podłoże są nieodpowiednie. W namiotach tunelowych istnieje ryzyko tworzenia się dużej ilości pary wodnej. Ponieważ klapy wentylacyjne są oddalone od siebie, wentylacja działa prawidłowo tylko wtedy, gdy namiot jest prawidłowo ustawiony pod wiatr. W przeciwieństwie do namiotu tunelowego, namioty sferyczne oferują większą powierzchnię. Szczególnie wysokie osoby są w tym przypadku w lepszej sytuacji; w namiotach tunelowych mogą obijać stopy o namiot wewnętrzny. Namioty sferyczne mogą być używane jako namioty wolnostojące i nie muszą być usztywniane. Otwory wentylacyjne znajdują się bliżej siebie, więc można w dużym stopniu uniknąć kondensacji. Jednak jeśli w namiocie śpi więcej niż jedna osoba, zwykle nie da się uniknąć kondensacji. W namiotach sferycznych jest mniej miejsca na bagaż, ponieważ przedsionki są mniejsze. Namioty te ważą też zwykle nieco więcej niż namioty tunelowe, ponieważ wymagają większej liczby kijków. Ponieważ namiot wewnętrzny i namiot zewnętrzny są rozbijane oddzielnie, rozbijanie namiotu sferycznego w deszczu jest często problematyczne. Namioty sferyczne nie muszą być namiotami dwuściennymi. Jeśli namioty mają tylko jedną ścianę, są nieco lżejsze. Z drugiej strony, wentylacja jest zwykle gorsza. To, który namiot jest dla Ciebie najlepszy, zależy od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze.

  Jakie są najlepsze namioty do bikepackingu?

  Różni producenci sprawdzili się dzięki lekkim materiałom i wysokiej jakości wykonania swoich namiotów. Należą do nich MSR, Nordisk, Big Agnes, Salewa, Naturehike, Vango i Decathlon, żeby wymienić tylko kilka marek. Ze względu na innowacyjne, wysokiej jakości wykonanie, niektóre modele namiotów wykraczają poza wszelkie ramy cenowe. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania, które są przystępne cenowo, a mimo to robią to, do czego zostały stworzone: zapewniają miejsce do spania podczas podróży. Poniżej przedstawiamy niektóre namioty kempingowe.

  Namioty tunelowe

  Jack Wolfskin Gossamer: Gossamer to klasyczny namiot tunelowy dla jednej osoby. Namiot wewnętrzny może być również używany indywidualnie jako ochrona przed komarami. Ma wymiary 44 x 14 cm i waży 1,75 kg. Jest wytrzymały. Jest bardzo płaski i może wytrzymać każdą pogodę. Dzięki swojemu kolorowi i rozmiarowi możesz dobrze zakamuflować się w wysokiej trawie. Wejście jest dość małe, co często zdarza się w namiotach tego typu. Namiot łączy w sobie niską wagę, niewielki rozmiar i niską cenę: za około 100 euro namiot oferuje wszystko, czego potrzebujesz, ale nie zapewnia największego komfortu.

  Grand Canyon Richmond 1: Ten 1-osobowy namiot ma wymiary 38 × 12 cm i waży 1,52 kg. Zarówno tropik, jak i podłoga mają słup wody 2000 mm. Namiot ma podwójne ściany. Powierzchnia do spania jest dość mała. Namiot można jednak kupić za mniej niż 100 euro i jest to jeden z tańszych modeli na rynku, pomimo wysokiej jakości materiałów.

  Namioty sferyczne dla jednej osoby

  Ferrino NEMESI 1 Pro: Ten 1-osobowy namiot jest łatwy do rozbicia. Namiot zewnętrzny ma wodoodporność 3000 mm słupa wody. Podłoga jest wodoodporna do 8000 mm. Zapewnia to doskonałą ochronę podczas złej pogody. Przy wymiarach 15x35 cm ma niewielki rozmiar. Namiot 3-sezonowy kosztuje około 200 euro. Posiada przedsionek do przechowywania sprzętu. Waga wynosi 1,5 kg.

  Naturehike VIK1: Jednościenny namiot można szybko rozbić nawet w deszczu. Rozmiar opakowania to 46 x 16 cm. W zestawie znajdują się kołki i linki do napinania. Użyteczna długość wewnętrzna wynosi około 2 metrów. Dzięki temu namiot jest bardziej odpowiedni dla mniejszych osób. Można go kupić za około 150 euro. Waży 1,25 kg i ma 2000 mm słupa wody. Podłoga jest wodoodporna dzięki 4000 mm.

  Namioty sferyczne dla 2 osób

  MSR Carbon Reflex 2: Namiot trekkingowy MSR Carbon Reflex 2 jest ultralekki. Dzięki kijkom z włókna węglowego i wejściu bez zamka błyskawicznego waży zaledwie 0,84 kg. Rozmiar opakowania to 43 x 13 cm. Namiot musi być rozłożony. Namiot ma dwoje drzwi i dużo miejsca w środku. Namiot jest dostępny na Amazon za około 600 euro. Dwie tyczki namiotowe ułatwiają rozkładanie i składanie, a jego rozłożenie zajmuje zaledwie kilka minut. Zewnętrzny namiot wykonany jest z nylonu ripstop i ma słup wody 1000 mm. Dzięki powłoce podłoga namiotu ma słup wody 3000 mm. Wewnątrz jest miejsce na dwie maty do spania. Namiot wewnętrzny zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, co oznacza, że kapanie w nocy jest rzadkością. Liny odciągowe i dodatkowe haki do napinania nie są dołączone do namiotu i należy je zakupić osobno.

  MSR Elixir 2: MSR Elixir 2 jest wolnostojący i przeznaczony dla dwóch osób. Jego wymiary wynoszą 51 x 17 cm. Waga wynosi 2,77 kg. W zestawie znajduje się podłoga, aluminiowe kołki i liny odciągowe. Dwa wejścia z dużymi przedsionkami zapewniają dużo miejsca. Namiot 3-sezonowy można kupić za około 300 euro. Namiot wewnętrzny może być używany bez tropiku. Namiot zewnętrzny wykonany jest z poliestru ripstop o wodoodporności 1500 mm. Podłoga ma 3000 mm słupa wody.

  MSR Hubba Hubba NX 2: Ten namiot jest jednym z najpopularniejszych modeli wśród bikepackerów. Zewnętrzny namiot wykonany jest z nylonu ripstop i ma słup wody 1200 mm, a podłoga ma słup wody 3000 mm. Rozmiar opakowania to 46 x 15 cm. Namiot 2-osobowy ma dwa wejścia. Cena wynosi około 400 €. Namiot jest wolnostojący i przeznaczony na trzy sezony. Namiot wewnętrzny może być używany bez namiotu zewnętrznego. Dzięki klapom wentylacyjnym na końcach głowy i stóp namiot jest dobrze wentylowany i ma tendencję do minimalizowania kondensacji. Dodatkową podłogę należy zakupić osobno. Namiot waży 1,54 kg. W zestawie znajduje się namiot wewnętrzny i zewnętrzny, tyczki i kołki. Nawet niedoświadczeni biwakowicze mogą rozbić namiot w zaledwie kilka minut.

  Naturehike Cloud up 2 Upgrade: Namiot 2-osobowy o wymiarach opakowania 40 × 13 cm. Jego waga wynosi 1,8 kg. Zarówno namiot zewnętrzny, jak i podłoga mają słup wody 4000 mm. Jest to wyraźna różnica w porównaniu z innymi namiotami. Jest lepiej chroniony przed wilgocią niż inne modele. W zestawie znajdują się również kołki i liny odciągowe. Namiot można szybko i łatwo rozłożyć. Namiot nie jest izolowany, więc temperatura wewnątrz jest taka sama jak na zewnątrz. Namiot pozostaje stabilny nawet w wietrznych warunkach.