• Największy wybór rowerów w Europie

  L-TWOO miesza na rynku zmiany biegów

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  4 mar 2024 4 min
  L-TWOO miesza na rynku zmiany biegów

  Czym jest ta nowa chińska grupa zmianowa?

  Na rynku grup osprzętu pojawił się nowy dzieciak: chiński producent L-TWOO zaskoczył świat rowerowy w marcu ubiegłego roku, prezentując swoją nową elektroniczną grupę osprzętu. Do tej pory tak znajoma, ponieważ grupa eRX nie różni się zbytnio od systemu Shimano DI2. System Shimano DI2 - z wyjątkiem jednego aspektu: ogromnej różnicy 1000 euro w cenie zakupu.

  Ale o co dokładnie chodzi z tą nową chińską grupie zmian jak to działa, czy warto się przesiadać i kim w ogóle są L-TWOO? Ponieważ nasze zainteresowanie wzbudziło również wiele wiadomości i dyskusji na temat eRX, oto wszystko, co musisz wiedzieć w jednym miejscu, w tym wpisie na blogu:

  1. Kim są L-TWOO?

  Chińskie przedsiębiorstwo Tech-Enterprise zostało założone w 2013 roku i od tego czasu produkuje grupy przerzutek i systemy napędowe do rowerów. Duża część światowej produkcji rowerów odbywa się w chińskich fabrykach, tylko w dziedzinie komponentów napędowych są one nadal produkowane w Chinach. Shimano i SRAM wciąż są wielkimi graczami na światowym rynku. L-TWOO chce to zmienić i już teraz ma monopol na chińskim rynku napędów rowerowych... Czy system eRX umożliwi teraz dalszy skok?

  2. Czym jest system eRX?

  Wraz ze swoim nowym produktem, L-TWOO oferuje elektryczną grupę osprzętu 2 x 12 z pół-radiową zmianą przełożeń, której przednia i tylna przerzutka są zasilane z centralnego akumulatora. Grupa została zaprojektowana dla kompaktowej korby 50/34 i kasety 11-32t, więc jak dotąd wszystko jest dokładnie takie samo jak w przypadku Shimano di2 zestaw. Powierzchnia sterująca przerzutki jest również wykonana z karbon Powierzchnia sterująca z dwoma przyciskami do zmiany biegu na wyższy i niższy jest również bardzo podobna do konfiguracji Shimano. W sumie eRX waży nieco poniżej 1300 gramów, w tym przerzutki przednie i tylne, akumulator, kable i hydrauliczne hamulce tarczowe.

  3. Jak to działa?

  Dalej jest technicznie: jako tylna przerzutka z półradiową zmianą biegów, obie przednie przerzutki są zasilane za pomocą kabla z centralnego akumulatora umieszczonego w sztycy podsiodłowej. Przerzutka tylna, czyli głowica przerzutki, komunikuje się z przerzutkami i przerzutką przednią za pomocą radia Bluetooth i - według L-TWOO - w ciągu zaledwie 22 milisekund.

  Funkcja Bluetooth może być również wykorzystana do połączenia przerzutki z aplikacją L-TWOO. Dzięki aplikacji możesz nie tylko skonfigurować przerzutkę, ale także dostosować przyciski sterujące, a nawet zmienić kąt linii łańcucha.

  4. Czy warto przejść na eRX?

  To właśnie prawie bezkonkurencyjna cena około 595 euro za przerzutkę tylną sprawi, że niektórzy z was będą się zastanawiać, czy warto kupić eRX. Cóż, technologia stojąca za tylną przerzutką nie jest tak naprawdę nowa, większość z niej znamy z ulubionej przez fanów rowerów di2 ale jeśli teraz będzie podobnie niezawodna i funkcjonalna, to eRX może rzeczywiście stać się nowym hitem w grupie przerzutek.

  Jednak kilka pytań pozostaje bez odpowiedzi, dlatego zakup w tej chwili może być nieco pochopny, jeśli nie jest jeszcze możliwy. Obecnie eRX nie pojawia się na stronie producenta ani w sklepie AliExpress, a międzynarodowi dealerzy, którzy oferują eRX bezpośrednio w Europie, wciąż czekają.

  Ponadto nie jest jeszcze pewne, czy ogłoszona cena 595 euro obejmuje hydrauliczne hamulce tarczowe są wliczone, kaseta i korba nie. A ponieważ żadne z głównych mediów branżowych nie było w stanie faktycznie trzymać i testować komponentów, niewiele wiadomo o tym, ile najnowszy produkt L-TWOO jest w stanie wykorzystać.

  Jeśli jednak L-TWOOS eRX spełni swoją obietnicę, będzie to wysokiej jakości, zaawansowana grupa przerzutkowa, która znajdzie się na tym samym poziomie co SRAM i Shimano, i to za znacznie niższą cenę. Sam zakup będzie więc opłacalny dla majsterkowiczów i entuzjastów, którzy chcą dostroić swoje rowery i styl jazdy bez konieczności sięgania zbyt głęboko do portfela.

  Mimo wszystko rynek indywidualnych komponentów do zmiany przełożeń jest raczej niewielki, więc większość rowerzystów trzyma się oryginalnych części swoich rowerów. Niezależnie od tego, czy L-TWOO będzie kiedyś używane w Twoim ulubionym rowerach górskich lub rowerach szosowych będzie również dopasowany do twoich ulubionych rowerów górskich lub szosowych. Jeśli na razie wolisz polegać na Shimano, SRAM & Co. i nie chcesz sam majstrować, buycyle jest tutaj dla Ciebie. Zajrzyj na naszą stronę internetową a znajdziesz ponad 10 000 wysokiej jakości używanych rowerów górskich, szosowych i gravelowych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zestawów grupowych i ogólnie rowerów, nasz wsparcie jest zawsze do Twojej dyspozycji, a do tego czasu życzymy Ci, jak zawsze: szczęśliwego przeglądania, szczęśliwej jazdy na rowerze!