• Największy wybór rowerów w Europie

  Copenhagenizing: Kopenhaga i Bikesharing

  Sophia Willmes
  Sophia Willmes
  4 mar 2024 10 min
  Copenhagenizing: Kopenhaga i Bikesharing

  Najbardziej przyjazne rowerzystom miasto na świecie

  buycycle WatchBlog: W tej nowej serii co kilka miesięcy przyglądamy się rozwojowi branży rowerowej i kultury rowerowej: od spinningu po Kopenhagenizacja - przedstawiamy Wam wszystkie trendy i innowacje. Dzisiaj: Miasto przyjazne rowerzystom, któremu Kopenhagenizacja zawdzięcza swoją nazwę: Kopenhaga!

  Od czasu wynalezienia samochodu i jego rozpowszechnienia, miasta są budowane z myślą o ruchu drogowym. To, co wtedy obiecywało bezgraniczną wolność, teraz tkwi w korkach, dymi i zanieczyszcza mieszkańców, innych użytkowników dróg i klimat hałasem i zanieczyszczeniem powietrza.

  Ale nie na długo: żyjemy w samym środku rowerowego renesansu a niektóre duże miasta promują go lepiej niż inne dzięki swojej infrastrukturze. Kopenhaga robi to najlepiej.

  Mieszkańcy Kopenhagi pokonują na rowerze do 1,5 miliona kilometrów dziennie, co stanowi ponad 50% wszystkich podróży do pracy, na uniwersytet lub do szkoły. I nie robią tego dlatego, że są fanatykami jazdy na rowerze per se i wolą dwukołowce od innych środków transportu. Robią to, ponieważ gmina od dawna z powodzeniem realizuje swój cel, jakim jest uczynienie jazdy na rowerze w Kopenhadze łatwą, szybką, bezpieczną i nieskomplikowaną - dla każdego dla wszystkich.

  1. Dlaczego Kopenhaga korzysta z infrastruktury przyjaznej rowerzystom?

  Przede wszystkim należy zauważyć: Każda infrastruktura przyjazna rowerzystom kosztuje. Gmina Kopenhaga inwestuje rocznie ponad 40 euro na mieszkańca w mobilność rowerową. Daje to prawie 300 milionów euro, ale według obliczeń Fundacji Heinricha Bölla inwestycje te generują społeczno-ekonomiczną wartość dodaną w wysokości prawie 800 milionów euro rocznie. Miasto przyjazne dla rowerzystów zawsze jest przyjazne dla rowerzystów, jak pokazaliśmy w blogu BikeCity blogpost przekonaliście się. Również dlatego, że jest o wiele bezpieczniejsze dla swoich mieszkańców. W stolicy Danii dochodzi tylko do jednego poważnego wypadku rowerowego na każde 6 milionów przejechanych kilometrów.

  2. Jak działa kopenhaska strategia rowerowa?

  Aby miasto stało się przyjazne rowerzystom, potrzebne są trzy elementy: polityka, która docenia zrównoważone i przyjazne do życia miasto, inteligentna, kreatywna architektura i nowa infrastruktura.

  Kopenhaga udoskonaliła ten przepis i oto jak:

  Ulice o uspokojonym ruchu

  W obszarach mieszkalnych i spokojniejszych dzielnicach kierowcy samochodów i rowerzyści dzielą drogę. To, co w wielu miejscach jest chaotyczne i niebezpieczne, w Kopenhadze jest proste i bezpieczne. Samochody i motocykle są nie tylko zmuszane przez znaki drogowe, ale także przez warunki architektoniczne drogi, aby jechać nie szybciej niż 20 lub 30 km/h. Wąskie zakręty, żwir i kostka brukowa utrudniają rowerzystom wyprzedzanie. Ciasne zakręty, wąskie drogi, żwir i kostka brukowa - więc naturalnie hamulce są wciśnięte, a rowerzyści są bezpieczniej.

  Szerokie, bezpieczne, połączone ścieżki rowerowe

  Na większych, bardziej uczęszczanych ulicach szerokie ścieżki rowerowe zostały namalowane na asfalcie lub nawet oddzielone od pasa samochodowego krawężnikiem. I nie są to ścieżki rowerowe, które nagle zmieniają kierunek, zatrzymują się i wyłaniają znikąd 30 metrów dalej, nie, w Kopenhadze sieć ścieżek rowerowych biegnie nieprzerwanie przez całe miasto: prosto i wyraźnie łączy wszystkie ważne zabytki, parki, dzielnice mieszkalne, handlowe, uniwersyteckie i biznesowe.

  Wszyscy użytkownicy dróg intuicyjnie wiedzą, które strefy ruchu są dla nich przeznaczone: Samochody na jezdni, rowery obok nich na ścieżce rowerowej i piesi na chodniku. Samochody często nie muszą nawet przejeżdżać przez pas rowerowy, żeby zaparkować na drodze dla rowerów: miejsca parkingowe są dostępne pomiędzy pasem ruchu a drogą rowerową, co daje rowerzystom dodatkową przestrzeń i dodatkowe bezpieczeństwo.

  Ci, którzy nie chcą jeździć obok spalin z silników diesla po głównych drogach, mimo że mają własny bezpieczny pas, mogą skorzystać z dużej sieci ścieżek rowerowych biegnących przez parki lub wzdłuż wielu kanałów: Tutaj jazda na rowerze jest nie tylko łatwa, szybka i bezpieczna - tak jak w całym mieście - ale także stanowi prawdziwy relaks. Zielone, świeże, piękne.

  Bezpieczne przejścia

  Nigdzie indziej nie ma większego ryzyka wypadku dla rowerzystów niż na skrzyżowaniach: Ślepe miejsca, niewidoczni kierowcy, zdezorientowani piesi, lista jest długa... W Kopenhadze skrzyżowania są zaprojektowane w taki sposób, aby priorytetowo traktować słabszych użytkowników dróg.

  Pasy rowerowe biegną prosto przez skrzyżowanie, więc samochody muszą automatycznie zwalniać przy skręcaniu. Fazy sygnalizacji świetlnej (tak, w Kopenhadze rowery mają własną sygnalizację świetlną na prawie każdym skrzyżowaniu) są ustawione tak, że rowerzyści mogą wyjechać kilka sekund przed samochodami, co daje im przewagę i oznacza, że zazwyczaj przejeżdżają już przez skrzyżowanie, zanim pierwsze samochody chcą skręcić i mogą znaleźć się w potencjalnym martwym polu. Tam, gdzie jest tłoczno, linie zatrzymania samochodów na światłach są często do pięciu metrów za liniami zatrzymania rowerów: to jeszcze bardziej zwiększa ich przewagę nad bezpieczeństwem.

  Podnóżki i dodatkowe poręcze

  Mówiąc o sygnalizacji świetlnej i zatrzymywaniu się: W Kopenhadze jazda na rowerze jest nie tylko bezpieczna, ale i wygodna. Na wielu głównych skrzyżowaniach po prawej stronie pasa rowerowego znajdują się barierki. Nie tylko oddzielają one drogę rowerową od pieszych, ale także zapewniają rowerzystom wygodne oparcie dla stóp. Oznacza to, że przy czerwonym świetle nie musisz zsiadać z roweru tylko po to, by wrócić na siodełko, gdy tylko światło zmieni się na zielone.

  Jednak te poręcze są nie tylko praktyczne i wygodne, ale także bezpieczne. Przyjemne czekanie zmniejsza motywację do przejeżdżania na czerwonym świetle i narażania się na niebezpieczeństwo.

  Mosty bez samochodów:

  Kopenhaga jest poprzecinana licznymi kanałami i portami. Wymaga to hojnej budowy mostów - to, gdzie są one strategicznie rozmieszczone, może mieć decydujący wpływ na ruch w mieście. Na przykład, zamiast 3300 rowerów przejeżdżających przez most Bryggebroen, jak przewidywano w momencie jego budowy, każdego dnia przejeżdża przez niego ponad 9000 rowerów - z czego jedna trzecia to byli kierowcy. I tak już sprytna sieć rowerowa została tak umiejętnie rozszerzona o liczne mosty (niektóre z nich są nawet wolne od samochodów), że często szybciej i łatwiej jest dostać się z punktu A do punktu B w mieście na rowerze niż samochodem. A większość z tych mostów jest nie tylko praktyczna, ale także oferuje wspaniałe widoki, które można podziwiać znacznie lepiej z dwukołowca. Z Cykelslangen (w tłumaczeniu: wąż rowerowy) możesz zobaczyć port, a Cirkelbroen daje widok na Bibliotekę Czarnego Diamentu i spektakularną grę świateł na jej fasadzie.

  Miasto rowerowe nie rozwija się i nie buduje samo. Trzeba znać trasy, którymi się porusza, rozpoznać wzorce urbanistyczne i zainwestować w inteligentną, kreatywną architekturę. Kopenhaga umiejętnie wywiązuje się z tych zadań i dzięki temu jest światowym wzorem do naśladowania. Stolica Danii pokazuje, że zrównoważona mobilność na dwóch kółkach jest nie tylko możliwa, ale też praktyczna i poprawia jakość życia w mieście.

  Niezależnie od tego, czy jesteś w Kopenhadze, Fryburgu, Paryżu, czy w innym mieście niezbyt przyjaznym rowerzystom, skorzystaj z tego artykułu jako impulsu, aby wsiąść na rower - ponieważ miasto staje się miastem rowerowym tylko wtedy, gdy nie jest. miasto rowerowe jeśli je takim uczynimy. Wsiądź więc na rower, a jeśli nadal szukasz roweru, który Ci odpowiada, zajrzyj na stronę buycycle Wśród tysięcy wysokiej jakości rowerów, które tu znajdziesz, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz skontaktować się z naszym wsparcie Do tego czasu życzymy Ci: Szczęśliwego przeglądania, szczęśliwej jazdy na rowerze!

  Bikesharing | buycycle

  Bikesharing: Dla kogo warto i jak to działa

  Ostatni tramwaj już odjechał, a Ty nie chcesz iść do domu przez godzinę? A może pociąg odjeżdża za kilka minut, ale nie możesz dotrzeć na stację wystarczająco szybko? Pokonywanie długich dystansów w mieście na piechotę może szybko stać się uciążliwe. Nie każdy też chce być uzależniony od transportu publicznego, żeby dostać się z punktu A do punktu B. Oczywiście rower miejski jest praktyczny, ale nie każdy go ma, a zwłaszcza nie zawsze ma go przy sobie. Od pewnego czasu wiele miast oferuje rozwiązanie, jakim jest wypożyczenie e-hulajnogi za pomocą aplikacji. Istnieją też inne opcje, takie jak wypożyczanie rowerów. W niektórych niemieckich miastach opcja wypożyczenia roweru istnieje już od około 30 lat, ale większość ludzi wciąż jeszcze nie wie, że można go wypożyczyć. Tutaj dowiesz się, jak działa wypożyczalnia rowerów i dlaczego warto z niej korzystać.

  Konspekt pomaga ci szybko znaleźć właściwe odpowiedzi na pytania otwarte. Wystarczy kliknąć na odpowiednie wyrażenie, aby przejść do właściwej części tekstu.

  Jak działa system rowerów publicznych?

  Bikesharing to system wypożyczania rowerów, który jest dostępny w coraz większej liczbie miast, a czasem także w regionach wiejskich. Rejestrując się u odpowiedniego operatora, możesz szybko i łatwo wypożyczyć rower za pomocą aplikacji lub karty członkowskiej. Jeśli chcesz wypożyczyć rower przez aplikację, otrzymujesz pin, za pomocą którego możesz odblokować wypożyczony rower. Płacisz za czas, przez jaki korzystasz z roweru. To, czy opłata jest naliczana od minuty, czy od czasu, zależy od operatora wypożyczalni. Często pierwsze pół godziny jest bezpłatne. Z jednej strony istnieją systemy wypożyczania rowerów oparte na stacjach, gdzie miejsce wypożyczenia i zwrotu nie musi być takie samo. Ważne jest jedynie, aby rower został zwrócony do stacji, aby nie był naliczany kolejny czas. Stacjonarne systemy wypożyczania rowerów oferują czasem możliwość wypożyczenia pedeleków, czyli rowerów elektrycznych, lub rowerów cargo. W większości przypadków opłaty są nieco wyższe niż za wypożyczenie zwykłego roweru. Z drugiej strony istnieje bikesharing, w ramach którego wypożyczalnia rowerów znajduje się w strefie elastycznej. W tej strefie możesz wypożyczyć rower w dowolnym miejscu i ponownie go zaparkować, ale możesz też poruszać się z rowerem poza tą strefą, o ile przyprowadzisz go z powrotem do strefy. W systemach bikesharingu, które nie są oparte na stacjach, rowery są wyposażone w elektroniczny zamek. Takie rowery można zazwyczaj znaleźć i zlokalizować za pomocą aplikacji danego operatora. Przy okazji, użytkownicy mogą zazwyczaj wypożyczać kilka rowerów jednocześnie. Istnieje wielu dostawców systemów wypożyczania rowerów. Najbardziej znani dostawcy systemów wypożyczania rowerów to Call a bike, Deutsche Bahn, Nextbike.de i Donkey Republic.

  Czym jest Stacja Udostępniania?

  Wiele systemów wypożyczania rowerów to systemy oparte na stacjach. Wypożyczane rowery są udostępniane w stacjach. Stacje te są zwykle zlokalizowane w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej w miastach. W większych miastach stacje sharingowe są wszędzie. Na stacjach sharingowych można nie tylko wypożyczać rowery, ale także e-hulajnogi, e-scootery lub e-bike'i. Najbliższą stację sharingową możesz znaleźć za pomocą aplikacji danego operatora. Stacje są zwykle oznaczone znakiem i napisami na ziemi. Dopóki nie zwrócisz wypożyczonego pojazdu do jednej ze stacji, proces wypożyczania jest kontynuowany, a Ty musisz zapłacić. Istnieją również systemy wypożyczania bez stacji, w których możesz zostawić wypożyczony rower w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że znajdujesz się w odpowiedniej strefie. Ten system jest również znany z car sharingu w wielu miastach.

  Ile kosztuje przejazd na rowerze?

  Cena jest zwykle obliczana na podstawie wykorzystanego czasu. Możesz naliczać opłaty za minutę lub za pakiety czasowe, takie jak 60 minut, 90 minut lub cały dzień. Płatności dokonuje się bezpośrednio przez konto klienta. Wielu dostawców kusi swoich klientów darmową półgodziną użytkowania lub darmowymi pakietami czasowymi przy rejestracji. Dla osób dojeżdżających do pracy, które chcą pokonać drogę do stacji za pomocą bikesharingu, interesujące są różne oferty abonamentowe. Również dla turystów wielu dostawców oferuje rezerwacje wielodniowe, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Przykładem ceny są rowery wypożyczane przez Münchner Verkehrsgesellschaft (MVG). Płacisz osiem centów za minutę, a maksymalnie 12 euro za dzień. Za wypożyczony e-bike płacisz dwa razy więcej. Stadtrad Hamburg pobiera dziesięć centów za minutę, jeśli nie zarezerwujesz specjalnej stawki. Maksymalna opłata za dzień wynosi 15 euro.

  Jak płacić za korzystanie z bike-sharingu?

  W zależności od rodzaju rejestracji metoda płatności jest wprowadzana w aplikacji lub na koncie klienta na stronie internetowej dostawcy. Najczęściej stosowane metody płatności to Paypal, polecenie zapłaty z autoryzacją polecenia zapłaty lub karta kredytowa. Po zakończeniu podróży należna kwota jest pobierana.

  Co się dzieje po zakończeniu jazdy?

  Istnieją różne warianty bikesharingu. W przypadku tzw. free-floating bikesharing, rowery można wypożyczać w dowolnym miejscu w określonej strefie (flexzone) i parkować w dowolnym miejscu. Oczywiście rowery mogą być używane także poza tym obszarem, ale muszą być zwrócone. Bardziej powszechny jest jednak bikesharing oparty na stacjach, gdzie istnieją stałe miejsca, w których można wypożyczać i zwracać rowery. Wypożyczony rower musi być zaparkowany w strefie elastycznej lub w stacji, w przeciwnym razie wypożyczenie jest kontynuowane i trzeba za nie zapłacić.

  Jakie są korzyści z bikesharingu?

  Nie każdy posiada rower miejski. Ale dzięki systemom bikesharingu nie ma to znaczenia. Umożliwiają one elastyczne i niedrogie wypożyczanie rowerów. W ten sposób eliminuje się niebezpieczeństwo kradzieży własnego roweru. Każdy, kto mieszka lub mieszkał w mieście, wie, jak szybko może dojść do kradzieży i jak bardzo może to być uciążliwe. Twój rower jest również chroniony przed wandalizmem. Opłaty za wypożyczanie rowerów są rekompensowane przez fakt, że nie musisz kupować własnego roweru, a także oszczędzasz na kosztach utrzymania własnego roweru w dobrym stanie technicznym. Co więcej, stacje wypożyczania są rozsądnie rozmieszczone w miastach. Zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu dworców kolejowych lub lokalnych stacji transportu publicznego, takich jak przystanki autobusowe, stacje S-Bahn czy tramwajowe. Jest to szczególnie interesujące dla osób dojeżdżających do pracy, ponieważ mogą one obejść się bez samochodu, aby dotrzeć na stację. Może to również przyspieszyć drogę do domu dla wszystkich innych w przyjemny i nieskomplikowany sposób. Miło jest też móc zwiedzać zagraniczne miasta na wypożyczonym rowerze, a nie tylko korzystać z transportu publicznego. W ten sposób możesz zobaczyć znacznie więcej miasta, gdy świeży wiatr wieje ci koło nosa. Korzystanie z bikesharingu prowadzi do rozwoju sieci wypożyczalni rowerów na obszarach wiejskich, co jest zgodne z promowaniem przyjaznych środowisku form mobilności. Dzieje się tak dlatego, że bikesharing zmniejsza emisję zanieczyszczeń. Rozwój ruchu rowerowego przyczynia się do koniecznej zmiany kierunku ruchu. W wielu miastach można udowodnić, że z rowerów bikesharingowych korzysta nawet więcej osób niż z rowerów prywatnych. W końcu wypożyczane rowery są sprytnie rozmieszczone w mieście i szybko dostępne, kiedy ich potrzebujesz. Co więcej, są niezależne od pory dnia, w przeciwieństwie do transportu publicznego.