4,8 • Hervorragend
  • Največja izbira koles v Evropi
  • Samo certificirani prodajalci
  • Zaščita kupcev
  • Financiranje
Največja izbira koles v Evropi
Samo certificirani prodajalci
Zaščita kupcev
Financiranje
Help

Teme

buycycle WatchBlog: Schwalbe´s Tire Recycling System

Random

Producent opon Schwalbe chce być bardziej zrównoważony. Cele firmy na najbliższe lata obejmują kompensację emisji CO2 w przypadku nieuniknionych lotów służbowych, zrównoważoną mobilność w siedzibie głównej oraz rozszerzenie wykorzystania uczciwej gumy w produkcji. W 2022 roku producent uruchomił projekt pilotażowy w ramach tej misji: Recykling opon.


W ten sposóbSchwalbe przywraca zużyte opony i dętki do cyklu produkcyjnego, unika niepotrzebnych odpadów i oszczędza koszty oraz energię w produkcji.

Jak dokładnie ma to działać? Schwalbe ustawiło swoje pojemniki do recyklingu w różnych sklepach rowerowych i sportowych. Stare opony i dętki są tam zbierane, a następnie pojemniki są regularnie odbierane. W rzeczywistości system recyklingowy jest jak kazanie dla chóru: Na początku projektu było tylko 50 sklepów, a w listopadzie 2022 roku już 1300. Jesienią ubiegłego roku w naszym warsztacie buycycle ustawiliśmy pojemnik na opony Schwalbe.


Po zebraniu opony i dętki trafiają do partnera Schwalbe w dziedzinie recyklingu, firmy Pyrum Innovations. Ta niemiecka firma opracowała specjalną technologię recyklingu - pirolizę, która pozwala na ogromną oszczędność CO2 w porównaniu z tradycyjnymi procesami recyklingu opon.

Dostarczone "odpady" są rozdrabniane na granulat stalowy, tkaninowy i gumowy, który następnie jest wprowadzany do procesu termolizy Pyrum. W ten sposób z granulatu gumowego uzyskuje się cenne surowce wtórne, w tym koks z pirolizy (rCB). Brzmi to teraz chemicznie i skomplikowanie, ale rCB to w końcu nic innego jak materiał, z którego można wyprodukować nowe opony.

Według producenta program ochrony zasobówSchwalbe i jego wkład w gospodarkę w pełni cyrkularną pozwala zaoszczędzić 80% emisji CO2 - nie dziwi więc, że przedsięwzięcie to otrzymało w 2022 roku nagrodę Eurobikes Innovator Award.

Ale nie tylko my cieszymy się, że możemy pomóc w zrobieniu tak ważnego kroku w kierunku zrównoważonego przemysłu rowerowego dzięki naszemu pojemnikowi do recyklingu Schwalbe. Pewien sprzedawca rowerów z Freising w Niemczech nie mógł uwierzyć w swoje szczęście, kiedy producent wprowadził swój system recyklingu na początku 2022 roku. Przez 23 lata zbierał zużyte opony w dawnej piwnicy. Przez ten czas uzbierało się 20 000 sztuk, a wszystkie zostały odebrane przez Schwalbe w zeszłym roku.

Chociaż Schwalbe było pierwszym producentem, który usunął stare opony ze śmietnika i przywrócił je do cyklu produkcyjnego, nie pozostało jedynym. Włoski producent opon Vittoria również uruchomił podobny program: Vittoria zbiera wszystkie rodzaje i marki zużytych opon i zajmuje się ich transportem do swojego partnera w dziedzinie recyklingu, firmy Esosport, wspieranej między innymi przez włoską federację kolarską Federazione Ciclistica Italiana. Jednak w przeciwieństwie do Schwalbe, odzyskany granulat gumowy nie jest wykorzystywany do produkcji nowych opon, ale do produkcji nawierzchni i podłóg na boiska sportowe i place zabaw.


Jedna rzecz wydaje się jednak pewna: W całej Europie przemysł rowerowy zwraca coraz większą uwagę na zrównoważony rozwój i z otwartymi ramionami przyjmuje wsparcie, na przykład w postaci takich programów recyklingu. Nawet jeśli jest jeszcze wiele do zrobienia, aby przemysł rowerowy był neutralny, a nawet pozytywny dla klimatu, takie wiadomości są promykiem nadziei.

Jeśli masz jeszcze w domu stare opony lub dętki, poproś zaufany sklep rowerowy o pojemnik na odpady Schwalbe i przynieś je tam w tym tygodniu. Za pomocą tego linku możesz również znaleźć w Internecie sprzedawców uczestniczących w akcji w Twojej okolicy. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami, a do tego czasu życzymy Ci: Szczęśliwego przeglądania, szczęśliwej (re)jazdy na rowerze!

bike

Postanite del skupnosti buycycle

Bodite na tekočem z zanimivimi nasveti, uporabnimi navodili in novicami!